Vychází monumentální biografie barokního skladatele Bacha

Praha - Všechno, co je dnes zjištěno o životě a díle geniálního barokního hudebního skladatele, varhaníka, cembalisty, dirigenta, učitele a teoretika Johanna Sebastiana Bacha, shrnul v monumentální biografii profesor Harvardovy univerzity a ředitel Bachova archivu v Lipsku Christoph Wolff. Kniha Johann Sebastian Bach se dostala do finále nominací na Pulitzerovu cenu a je považována za publikaci, na kterou moderní muzikologie čekala sto let. Nyní vychází její český překlad v nakladatelství Vyšehrad.

Dílo je výsledkem autorova celoživotního bádání a obsahuje mnoho objevných závěrů. Prostřednictvím dobových vyobrazení a citátů i úryvků autorovy korespondence a notových záznamů přenáší čtenáře do hudbě přejícího německého baroka. Bach (1685 až 1750) po sobě nezanechal žádné autobiografické záznamy. O to významnější je, že místo dohadů a legend, které byly snad proto s jeho jménem spojovány, je nyní k dispozici příběh reálného člověka a jeho rodiny v konkrétním období evropského kulturního vývoje.

Bach byl uměleckou osobností, která i přesto, že byla uzavřena v hranicích své země, svým významem přesáhla svou dobu a dodnes zůstává mezi tvůrci jedinečným zjevem. Už ve své době byl srovnáván s fyzikem Isaacem Newtonem, fenoménem přírodních věd. Wolffův text je možné číst jako životopisný román, ale je možné ho využívat také jako nepřeberný zdroj faktů.

Muzikolog Christoph Wolff (1940) se narodil v Německu, ale od roku 1976 působí jako řádný profesor hudebních věd na Harvardově univerzitě. Ještě předtím učil dějiny hudby na univerzitách v Erlangenu, Torontu a New Yorku. Je autorem mnoha publikací o hudbě 15. až 20. století, zvláště o Bachovi a Mozartovi. V roce 2001 mu byl propůjčen Velký záslužný kříž Spolkové republiky Německo.