Laureátem Ceny Franze Kafky je John Banville

Praha - Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky 2011 dnes v Praze převzal irský spisovatel John Banville. Autor titulu Pražské obrázky - portrét jednoho města ve své děkovné řeči zmínil nejen odbornou porotu, ale i Kafku samotného. Banville vedle gratulací přijal i bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny.

„Troufám si hádat, že kdyby tu dnes Kafka byl, jistě by užasl nad tím, že spisovatel z tak daleké země přebírá na Staroměstské radnici ocenění nesoucí jeho jméno,“ pronesl ve své děkovné řeči autor, který se dnešním dnem stal v pořadí již 11. laureátem této prestižní ceny. V odborné porotě letos zasedli například britský nakladatel a vydavatel děl Samuela Becketta John Calder, francouzský literární kritik André Derval či germanista Kurt Krolop.

Literární kritik a spisovatel John Banville svou první knihu publikoval v roce 1970 (soubor povídek Long Lankin). Nyní je jako autor podepsán pod osmnácti romány. V Česku je znám například jeho román The Book of Evidence, kterou přeložil do češtiny Pavel Dominik. Vyšla v roce 1999 pod názvem Kniha doličná. Za román The Sea z roku 2005 Banville dokonce získal prestižní Man Bookerovu cenu - česky titul vyšel v překladu Richarda Podaného s názvem Moře.

Video Rozhovor s Johnem Banvillem
video

Rozhovor s Johnem Banvillem

Cenu každoročně uděluje Společnost Franze Kafky. Je určena autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost, náboženství a kulturu - tak jako Kafkovo dílo. Udělována je za celou dosavadní tvorbu, přičemž alespoň jeden autorův titul musí být knižně vydán v českém jazyce. Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 dolarů.

Irský spisovatel John Banville převzal Cenu Franze Kafky.
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

V minulosti si toto jediné mezinárodní literární ocenění v Česku odnesli například Ivan Klíma, Haruki Murakami, Arnošt Lustig, Elfriede Jelineková, Harold Pinter nebo Peter Handke. V loňském roce cenu převzal Václav Havel.