Čtyři roční období v Galerii La Femme

Praha - Jaro, léto, podzim, zima je název  listopadové výstavy, kterou uspořádala Galerie La Femme v pražské Bílkově ulici. Na výstavě je možné zhlédnout dvanáct nových děl manželů Jiřího a Zdeňky Tylečkových, které vznikly u příležitosti vydání nového kalendáře na rok 2012. Výstava v Galerii La Femme potrvá do 25. listopadu.

Tato dvojice tvořící pod jménem Tylek / Tyleček se seznámila na Akademii výtvarných umění v Brně, kde oba studovali. V roce 1983 společně emigrovali do Francie, kde dodnes žijí. Od roku 1993 provozovali patnáct let galerii v pařížském hotelu Ritz, nyní vlastní galerii v centru Paříže. Jako jediní žijící autoři mají stálou expozici v muzeu v Japonsku. Vystavují po celém světě – ve Francii, na Martiniku, ve Švýcarsku, Itálii, Austrálii, Belgii, na Tahiti, v USA. 

Tylek, neboli Jiří Tyleček, se zabývá figurální tématikou, na svých obrazech představuje ženu jemnou, čistou a něžnou. Mohou to být královny, hudebnice, nymfy, sirény, panny - s hlavou mírně skloněnou jako ženy na obrazech Amedea Modiglianiho.

Tyleček, tedy Zdeňka Tylečková, maluje zátiší, krajinné motivy, které přechází až do abstrakce. Používá výrazné barevné kombinace, naslouchá třpytící se žluti, pokojné modři, ostré červeni . To vše vytváří na jejích obrazech hlubokou emocionalitu.

  • Tylek / dílo
    Tylek / dílo zdroj: Galerie La Femme
  • Tyleček / Piano
    Tyleček / Piano zdroj: Galerie La Femme

V České republice to je nyní jejich druhá samostatná výstava – první, velmi úspěšná přehlídka, byla před dvěma lety rovněž v Galerii La Femme.