Jan Svěrák chce zkoušet filmařské štěstí v angličtině

Bratislava – Režisér Jan Svěrák plánuje natočit film v angličtině. Scénář snímku na motivy románu amerického spisovatele Saula Bellowa se připravuje, jeho třetí verze by měla být hotova v závěru letošního roku. Rozhodnutí natočit anglicky mluvený snímek a změnit filmařské prostředí podle Svěráka souvisí i s obtížným získáváním peněz na nové české filmy.

„Výhoda té látky je, že je to nejen výborný román, ale hraje tam jen jeden Američan a ostatní jsou cizinci. Pro mě, jako cizího režiséra, by to neznamenalo vstup do amerických reálií,“ uvedl Svěrák k chystanému filmu na tiskové konferenci v Bratislavě. Ve slovenské metropoli je hostem 13. ročníku mezinárodního filmového festivalu. Na programu byl dokument Tatínek, který o svém otci Zdeňkovi natočil v roce 2004 spolu s kolegou Martinem Dostálem. Oba Svěrákové převzali v Bratislavě ocenění za uměleckou výjimečnost ve světové kinematografii. 

Detaily k novému filmu režisér Kolji, Tmavomodrého světa (jenž vznikl v britské koprodukci a zahráli si v něm i anglicky mluvící herci) nebo snímku Kuky se vrací prozradit nechtěl. Přiznal ale, že o anglicky mluvený film už delší dobu usiloval spolu s britským producentem Erikem Abrahamem, s nímž spolupracoval už na oscarovém Koljovi.

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na MFF Bratislava 2011
Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na MFF Bratislava 2011

Naopak netajil, že za rozhodnutím změnit filmařské prostředí stojí nelehké hledání peněz na nové české filmy, což se prý potvrdilo i v případě divácky úspěšné komedie Vratné lahve. „Já nechci s každým filmem chodit za řediteli (firem) a prosit o peníze, když to nikoho jiného nezajímá. To, že ten film potom může mít úspěch, je hezká věc, ale nijak vám to nepomůže sehnat peníze na další film,“ zdůraznil. „Taky bych rád zkusil pracovat v prostředí, ve kterém je normální, že když je zajímavá látka, tak se peníze seženou, protože trh je větší,“ dodal.

Svěrák si rovněž neodpustil kritiku českých herců, které je pro jejich pracovní vytíženost prý těžké získat do filmu. „Naši herci jdou z práce do práce. Když je chcete do filmu, dostanete tak tři termíny v roce. Když potřebujete dvě hvězdy, aby se setkaly a políbily na plátně, tak na to máte hodinu během roku,“ tvrdil.

  • Tmavomodrý svět
    Tmavomodrý svět zdroj: ČT
  • Kolja
    Kolja zdroj: ČT

Svěrák rovněž naznačil, že do budoucna ustoupí od příběhů, jejichž scénáře mu psal otec Zdeněk. „Tatínek už pro mě scénáře psát nechce,“ řekl. Scenárista ale vzápětí před novináři nevyloučil, že nějaký příběh pro syna ještě připraví.