Fantaskní svět Bronislawa Chromy ukazuje Galerie kritiků

Praha - Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků ve spolupráci s Nadací umění Bronislaw Chromy v Krakově uspořádalo výstavu Fauna World v Galerii kritiků v Adrii. Sochař, malíř, grafik a medailér Bronislaw Chromy je profesorem na Akademii výtvarných umění v Krakově a členem polské Akademie věd a písemnictví. Výstava, která potrvá do 17. prosince, se koná pod záštitou velvyslance Polské republiky v České republice, pana Jana Pastwy.

Dílo umělce, obdařené osobitým vizuálním vyjádřením, čerpá základní inspiraci z přírody, jejích organických i anorganických tvarů, z nichž vytváří vlastní nové příběhy. Některé jeho plastiky prozrazují fascinaci sluncem a kosmem, jeho věčným koloběhem, světelnými paprsky i přenosem zvuku (např. Pták zelené planety, Kosmické kukačky,Vesmírná vřava, Zpěváci). Úlomky kamenů různých struktur, potahované kovem a v kombinaci s jinými materiály, bronzem i polodrahokamy, slouží bizarnímu ztvárnění drobných živočichů jako žab, mravenců, pávů, ptáků, koček a dalších. Vyjadřují umělcovu radost ze života.

Bronislaw Chromy / dílo
Bronislaw Chromy / dílo

Bronislaw Chromy se narodil v Leňcze u Lanckorona v roce 1925, absolvoval Akademii výtvarných umění v Krakově v roce 1956, v ateliéru známého polského sochaře, prof. Xawery Dunikowskiho. Založil a vede vlastní sochařskou galerii v plenéru parku Decjusz, vzdáleném šest kilometrů od centra města Krakova, kde jsou umístěny i plastiky jeho žáků a blízkých přátel.

  • Bronislaw Chromy / Cietrz
    Bronislaw Chromy / Cietrz zdroj: www.chromy.art
  • Bronislaw Chromy / Afgan
    Bronislaw Chromy / Afgan zdroj: www.chromy.art

Díla Bronislawa Chromyho jsou zastoupena nejen v Národním muzeu ve Varšavě, v Krakově či v Poznani, ale i ve všech velkých muzeích světa, v Paříži, Kodani, Moskvě, Helsinkách a Barceloně, v zámoří v Austrálii, Japonsku a v Kanadě. Umělec je i velkým milovníkem Prahy, kde se představuje uceleným souborem Fauna World poprvé.