Filmové muzeum v New Yorku vystavuje Švankmajerovy koláže

New York - Newyorské Muzeum pohyblivého obrazu vystavuje koláže českého filmového režiséra, animátora a výtvarníka Jana Švankmajera. Jde o 50 děl, která vznikla pro natáčení jeho posledního snímku Přežít svůj život z loňského roku, jenž také muzeum ve čtvrtek vpodvečer uvedlo.

„Jan Švankmajer je jedním z nejvynalézavějších a jedinečných animátorů současného filmu, který se vyznačuje temně komickou a zřetelně surreální vizí,“ podotkl k tiskové zprávě k výstavě hlavní kurátor muzea David Schwartz. Muzeum výstavu připravilo ve spolupráci s newyorským Českým centrem.

Hrdinou Švankmajerova posledního filmu je stárnoucí muž v podání Václava Helšuse, který žije dvojí život - jeden v realitě a druhý ve svých snech. Chodí za psychoanalytičkou, která se mu pokouší vykládat, co jeho sny znamenají. Přijde pak na určitý rituál, který mu umožní kdykoli své sny navštěvovat. Z nich se dozvídá o svém raném dětství, vztahu k otci i k matce. Když je pak svou manželkou postaven před rozhodnutí mezi realitou a snem, odchází definitivně do snu.

Přežít svůj život
Přežít svůj život

Newyorská výstava věnovaná filmu potrvá do 26. února příštího roku. Koláže doprovází padesátiminutová kompilace Švankmajerových krátkých filmů. Od začátku roku 2012 pak muzeum, které se letos v lednu otevřelo po několikaleté nákladné rekonstrukci, bude uvádět retrospektivu filmů českého tvůrce.

Švankmajer patří k nejznámějším filmařům z Česka v zahraničí. Jeho filmy - k nejznámějším patří Možnosti dialogu, Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti či Šílení - překypují obrazností, prolíná se v nich sen s realitou, černý humor a agresivita s básnickým viděním světa. Režisér je aktivním surrealistou. Tento směr se podle něj „pokouší vrátit tvorbě magický rozměr“.

  • Přežít svůj život
    Přežít svůj život zdroj: Bontonfilm
  • Přežít svůj život
    Přežít svůj život zdroj: Bontonfilm

Jeho dalším projektem je černá komedie Hmyz, která by se měla v kinech objevit v roce 2015. "Základem scénáře je Švankmajerova filmová povídka, která využívá některé části z Čapkova díla Ze života hmyzu. Film, který by se měl blížit černé grotesce, bude více hraný než animovaný. Jeho rozpočet se odhaduje na 40 milionů korun.