Rembrandt & Co. - Rembrandt jako podnikatel

Praha – Reprezentativní soubor 120 obrazů holandských mistrů 17. století včetně dvou originálních maleb slavného Rembrandta van Rijna vystaví ve Šternberském paláci v Praze Národní galerie. Výstava s názvem Rembrandt & Co. - Příběhy umění ve století blahobytu začne 10. února.

„Název uvádí na scénu nejznámějšího holandského malíře 17. století, který bude středobodem výstavy. Lehce ironický název 'And Company' ukazuje, že i v Rembrandtově ateliéru vznikala díla manufakturním způsobem, že Rembrandt byl nejen geniálním malířem, ale také podnikatelem, který ve své době produkoval velkoprodukci obrazů,“ vysvětlil ředitel sbírky starého umění Národní galerie (NG) Vít Vlnas.

Společně s nejvýznamnějšími holandskými díly ze sbírek NG budou uvedeny i zápůjčky ze zahraničí. „Nejvýznamnější ze zapůjčených obrazů bude Rembrandtův Muž v orientálním kostýmu z fondu Rijksmusea v Amsterdamu,“ upozornila kurátorka výstavy Anja Ševčík.

Obraz, namalovaný v roce 1635, zachycuje stejného muže, kterého Rembrandt zpodobnil na slavném Učenci v pracovně. „Ten je v držení pražské Národní galerie. Po staletích se tak ocitnou vedle sebe dvě díla spojená osobami autora i modelu,“ poznamenala kurátorka. Další unikátní dvojicí obrazů budou portréty samotného Rembrandta a jeho ženy, jak je vymalovali mistrovi žáci.

Ve druhém patře Šternberského paláce, který byl kvůli výstavě revitalizován, budou od února do 27. května k vidění obrazy zapůjčené z Lobkowiczké sbírky, z Oblastní galerie v Liberci, ale také z berlínské či brunšvické galerie.

Podle znalců umění existuje ve světě asi 650 děl, která se připisují největšímu holandskému mistru. Stoprocentní pravost byla prokázána asi u tří stovek z nich.

NG se snažila získat „svého“ Rembrandta už v 19. století, tehdy se ale ukázalo, že šlo o obraz jednoho z žáků. V roce 1923 dostala galerie dílo, které nese autentickou Rembrandtovu signaturu. „Jde ale o obraz z mistrova ateliéru, který skutečně podepsal, aby ho verifikoval jako ateliérovou práci,“ vysvětlil Vlnas. Svého pravého Rembrandta získala NG až v roce 1945 z Nostické sbírky; jde právě o zmíněný obraz Učenec v pracovně z roku 1634.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

Výstavou se završí pětiletý proces, v rámci kterého byl celý soubor holandských mistrů z NG zrestaurován a zkatalogizován. Sbírka holandského malířství „zlatého věku“ je nejpočetnějším a nejcennějším souborem starého evropského umění, který NG spravuje, připomněl ředitel NG Vladimír Rösel. Z kolekce, která zahrnuje téměř 600 maleb, mohli vidět návštěvníci stálé expozice asi jen desetinu.

Do sbírek NG mohou zájemci nahlédnout i prostřednictvím webu ČT24, který každou neděli představuje ve spolupráci s galerií jedno významné dílo. Dozvědět se o nich více je možné na následujícím odkazu:

Jiné vzácné dílo – údajný portrét Leonarda da Vinciho – bude od 18. března k vidění na zámku Zbiroh.