Severská a česká hudba mají mnoho společného

Praha – Nevšední zážitek čeká diváky dnešního koncertu Symfonického orchestru hlavního města Prahy. Pod taktovkou finského dirigenta zazní skladby dvou autorů z této severské země. Tamní hudba, jež je výrazně inspirována přírodou, má s tou českou mnoho společného.

Stejně jako česká sehrála finská hudba důležitou obrozeneckou úlohu, která vyvrcholila ve stejné době. Finsko si vydobylo samostatnost v roce 1917. „Je to hudba vycházející poměrně hodně z národní identity, z národní kultury, podobně jako česká hudba sledovala cíle kulturního osamostatnění,“ doplňuje dramaturg Českého rozhlasu Vltava Petr Vebr.

Málokterá hudba je navíc tak výrazně inspirována přírodou, jako je tomu u hudby finské. „Finsko je v zimě uzavřeno do zimy a sněhu, takže hudba je trošku depresivní, melancholická. Ale příroda je opravdu to hlavní, například Sibelius napsal klavírní skladbu pro každý druh stromu,“ líčí dirigent Jari Hämäläinen.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Právě Jean Sibelius, skladatel, jenž sehrál zásadní úlohu ve vývoji finské hudby na přelomu 19. a 20. století, je autorem druhé skladby koncertu, která se vrací do finské mytologické říše. Stejně jako Smetana s oblibou pracoval s národními mýty, básnil přírodu. Sibelius ve své tvorbě hojně čerpal náměty z národního finského eposu Kalevala.

Koncert ve Smetanově síni Obecního domu začne v 19:30 hodin. Severská hudba rozšíří širé hudební obzory i posluchačům stanice Vltava, na které v rámci severského roku čekají přímé přenosy ze Skandinávie i literární čtení.