Buzní kříž konzervativci unést nemusí

Praha – Na stereotypy spojené s homosexuály upozorňuje v koncentrované formě nová hra v pražském centru současného umění MeetFactory. Divadelní hra Buzní kříž popisuje divoký život polských homosexuálů v 70. a 80. letech.

Inscenace vychází z kontroverzního polského románu Chlípnice, který před několika lety vyvolal u konzervativců velké pobouření. Příběh se s nadsázkou staví do opozice právě proti rigidnímu konzervatismu. Scénář hry podle knihy Michala Witkowského napsal Jan Horák spolu s Miroslavem Bambuškem, který divadelní adaptaci také režíroval.

Buzní kříž si hraje s otázkami morálky a chlípnosti. Extrémně explicitní sexualita je tu ale pouze symbolem věčně přítomné kontroverze. Příběh sám o sobě je pouhou vzpomínkou na zašlou undergroundovou homosexuální scénu. „Je to z 80. let, takže spíš taková nostalgická reminiscence než pravdivý obraz toho, jak je to teď,“ potvrdil Karel Dobrý, který spolu s Romanem Zachem a Tomášem Jeřábkem v inscenaci hraje.

Buzní kříž (autoři: Jan Horák a Michal Bambušek)
Zdroj: MeetFactory

První část uvedené inscenace je rozhovorem dvou starých „buzen“ s mladým novinářem, druhá je fragmentární koláží historek, osudů i několika svérázných genderových teorií. Hlavní hrdinové popisují svět zaniklé wroclavské holandy – parku, kde se v 80. letech scházeli homosexuálové –, svět plný sexu na veřejných záchodcích, v kasárnách a parcích.

Witkowského postavy nejsou spořádanými emancipovanými gayi. Smyslem jejich života je sex, jsou to narkomani sexu, jejichž primárním cílem je lov opilých „heteráků“. „Je to o způsobu života, který je pozorohudný a maximální a je nám blízký. Žijeme třeba stejné životy a jsme heterosexuálové,“ dodává Bambušek, který na sebe upozornil především cyklem site-specific projektů Cesty energie.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Buzní kříž je poslední inscenací dramaturgie experimentální činohry Divadla MeetFactory, kterou zde od začátku roku 2008 vytvářel Jan Horák (dramaturgie, spoluautor scénáře). Od února 2012 bude mít divadlo nového dramaturga. S Bambuškem (spoluautor scénáře, režie, scéna) spolupracoval Horák už potřetí.

Premiéru měla hra v MeetFactory 13. ledna. Nejbližší repríza: 8. února.