Modrý tygr se blíží

Praha – Petr Oukropec, známý český producent ze společnosti Negativ, která má na svém kontě řadu oceněných filmů, jako jsou Alois Nebel, Štěstí, Děti noci nebo kdysi Návrat idiota a Šeptej, dokončil svůj režijní debut s názvem Modrý tygr. Tímto filmem navazuje na úspěšnou, dnes ale neexistující tradici českých, citlivě natočených a všemi milovaných filmů pro děti, jako byly Nefňukej, veverko!, Páni kluci nebo Lucie, postrach ulice. Film vzniká v česko-německo-slovenské koprodukci a jedním z jejích účastníků je i Česká televize.

Neoddělitelnou součástí Modrého tygra jsou i animované záběry, film kombinuje několik trikových postupů a animace v něm dotváří i řadu hraných scén. „Samostatnou a nejtěžší prací byla asi celá závěrečná scéna filmu, kde jsme vytvářeli iluzi moře a ostrova. Ten je složený z desítek reálných exotických rostlin snímaných ve větru propeleru, kombinovaných s dokreslovanými rostlinami. Navíc s trikově dopracovaným živým tygrem, ve výsledku modrým,“ říká režisér a producent Petr Oukropec. Barva tygra podle něj pak tvoří samostatnou kapitolu, tu mělo na starosti spolu s vytvářením dalších trikových scén postprodukční studio UPP, které se stalo koproducentem filmu stejně jako Česká televize. Německým koproducentem je společnost Blinker Filmproduktion, na Slovensku pak společnost Arina. Film podpořil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, fond Eurimages a program MEDIA. Do českých kin ho uvede 23. února společnost CinemArt. 

Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla. Když se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zbourat zahradu, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou čtvrť, přímo na křižovatce se objeví tajemný modrý tygr. Ten se s dětmi vydá na magickou cestu záchrany jejich jedinečného světa. Ve filmu dále hrají německý herec Daniel Drewes, Anna Polívková, Libuše Havelková, Jan Vondráček nebo Hynek Čermák, právě oceněný Cenou filmové kritiky za svůj herecký výkon ve filmu Nevinnost.


Najít hlavní dětské představitele trvalo rok. „Na castingu jsme viděli přes tisíc dětí s tím, že asistent režie Petr Bezděk téměř rok cestoval po školách a viděl tak další tisíce adeptů,“ popisuje Oukropec. Lindu Votrubovou si nakonec vybral – kromě jejího specificky filmového hereckého talentu – i pro její ohromnou fyzickou a psychickou odolnost a nezlomnost. „A Jakuba Wunsche jsme riskli pro jeho bezprostřednost a smysl pro humor,“ dodává Oukropec s tím, že pro ostatní dětské role už cíleně hledal děti s hereckou zkušeností. 

Při přípravách na natáčení se jako nejtěžší ukázalo nalezení vhodné hlavní natáčecí lokace – půvabné staré botanické zahrady, v níž pracují rodiče dětských hrdinů a v níž se také zjeví titulní modrý tygr. Filmaři navštívili všechny zahrady a skleníky nejen v České republice, ale třeba i v Budapešti a na Slovensku. Nakonec se ukázalo, že pokud má být film natočen v reálném prostředí, musí být postaven skleník čistě pro účely natáčení. Filmová kulisa se skleníkem tak vznikla téměř v centru města, v pražském Karlíně, kam byly zapůjčeny rostliny z pražských botanických zahrad v Troji a na Slupi. 

Modrý tygr (film) - režie: Petr Oukropec
Zdroj: Negativ

Petr Oukropec je spoluzakladatelem jedné z nejúspěšnějších producentských společností Negativ, člen Evropské filmové akademie a Asociace producentů v audiovizi a pedagog FAMU. Jako producent stál na počátku kariér Saši Gedeona (u filmů Indiánské léto a Návrat idiota) či Davida Ondříčka (Šeptej). Modrý tygr je jeho režijním debutem, s režijním vedením dětí má ale dlouholetou zkušenost z ochotnického spolku. Film Modrý tygr vznikl jako adaptace ceněné dětské knihy Modrý tygr autorky Terezy Horváthové a výtvarníka Juraje Horvátha, tu vydalo nakladatelství Baobab. Kniha vyšla také v Japonsku a chystá se vydání i v dalších zemích.