Ve španělské galerii visela nejstarší kopie Leonardovy Giocondy

Madrid - Středověkou kopii slavné Mony Lisy od Leonarda da Vinciho objevilo ve svých sbírkách muzeum Prado ve španělské metropoli Madridu. Obraz vznikl ve stejné době jako originál a namaloval jej v Leonardově ateliéru jeden z jeho žáků, napsal španělský deník El Mundo. Madridská Mona Lisa bude vystavena v Louvru od 21. února v rámci výstavy o Leonardově Santa Aně.

Na obraze je portrét velmi připomínající Giocondu (ta vznikla v letech 1503-06), krajina v pozadí je na něm však pokryta jakousi patinou času, tvoří ji šedavá skaliska. Autor byl vždy považován za neznámého, vědělo se pouze, že dílo vzniklo zhruba v první čtvrtině 16. století. Teprve důkladné restaurační práce odhalily, že obraz vznikl v samotné Leonardově dílně, pravděpodobně ve stejném období, kdy italský mistr pracoval na originálu.

Odborníci nevylučují, že da Vinciho žák „dokumentoval“ Giocondu ve stejnou dobu, kdy ji mistr maloval. A tato „souběžná“ kopie je nyní v majetku madridské galerie.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Reportáž Petra Zavadila

Udal 19:00, 2.2.2012

První kopie Mony Lisy

Nejstarší známá kopie Giocondy se dostala do španělské královské sbírky v roce 1966. „Jde jednoznačně o dvojče originálu. Jedna zřejmě byla svědkem zrození druhé,“ upozornil šéf pradského oddělení francouzského a italského malířství (do roku 1700) Miguel Falomir.

Stav uchování madridské Mony Lisy je mnohem lepší nežli originálu, který přitahuje davy v pařížském Louvru. Badatelům to umožní studovat lépe originální obraz a mohou se pokusit dešifrovat záhady, které ji stále obklopují.

  • Deatail první kopie Mony Lisy
    Deatail první kopie Mony Lisy zdroj: ČT24
  • Představení první kopie Mony Lisy
    Představení první kopie Mony Lisy zdroj: ČT24

Podle vedoucího restaurátora v Pradu Gabriela Finaldiho dáma na originálu vypadá starší kvůli zašpinění obrazu. „Když jsou malby zašpiněné, osoby mají tendenci vypadat starší,“ vysvětlil.