Zemřel „poslední umělec 20. století“ Antoni Tapies

Madrid - Ve věku 88 let zemřel v pondělí v Barceloně avantgardní španělský malíř a sochař Antoni Tapies. Výtvarník, jehož list El Mundo označil za „posledního velkého umělce 20. století“, byl dlouhodobě nemocný od roku 2007.

Zdroj: Aras Gallery / ČTK/AP (Michel Euler)

Tapies je považován za jednoho z největších umělců současného abstraktního umění v Evropě. Jeho díla jsou spojována s jinými uměleckými velikány 20. století, jako je další katalánský malíř Joan Miró, a se surrealistickým hnutím.

Artur Mas, prezident katalénského regionu: „Byl to nejradikálnější katalánský umělec svým myšlením, vyjadřováním a odborností a zároveň nejuniverzálnější svým jazykem a mezinárodním dosahem.“


Tapies, který se narodil v Barceloně v roce 1923, se nejprve dal na studium práv, u nichž vydržel ale jen tři roky. V 50. letech minulého století žil v Paříži, kde se pustil do výtvarného pojetí abstraktního expresionismu.

Do klasické malby připomínající často graffiti přimíchával další materiál, například hlínu, písek nebo latexový materiál, ale také odhozené předměty. Proslavil se také osmnáctimetrovou plastikou ponožky. Za svůj život získal Tapies řadu významných ocenění a vystavoval v řadě významných míst, mimo jiné i v Míčovně Pražského hradu v roce 1991.