Mladí výtvarníci mohou zabojovat o Chalupeckého cenu

Praha - Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlašuje 23. ročník soutěže pro mladé české výtvarníky. Uzávěrka přihlášek je do 31. května. Do tradiční soutěže pro autory do 35 let se může přihlásit každý, kdo chce své dílo konfrontovat se současnou tuzemskou uměleckou scénou. Společnost také oslovila skupinu teoretiků a kurátorů, aby nominovali své tři adepty na cenu.

Pro každý ročník je jmenována mezinárodní odborná komise, která přihlášená díla posuzuje. Předsedou letošní bude stejně jako loni newyorský kurátor Muzea moderního umění (MoMA) Christian Rattemeyer. „Složením odborné komise, která bude vybírat finalisty a následně hodnotit jejich díla, chceme zpochybnit lokální diskuse na téma klasických a nových médií. Naším záměrem je přitáhnout k ceně co nejvíce autorů i odborníků,“ připomněla cíle ceny ředitelka společnosti Lenka Lindaurová.

Cena nesoucí jméno kritika Jindřicha Chalupeckého vznikla v roce 1990 z podnětu Václava Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře. Jejím cílem je povzbudit mladé umělce k větší aktivitě a umožnit jim přímý styk s výtvarným světem. Bývá srovnávána s filmovou cenou Český lev nebo divadelní Thálií.


V sedmičlenné porotě zasednout například historička umění Milena Bartlová, rakouský kurátor Georg Schöllhammer nebo umělci Daniel Balabán a Tomáš Lahoda. Mezinárodní komise bude vybírat finalisty 10. a 11. června. Jejich práce pak budou vystaveny v listopadu a prosinci v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Laureát pro letošní rok bude vybrán v průběhu výstavy. Vítěz obdrží 150 tisíc korun a možnost dvou studijních pobytů v zahraničí, kde může také realizovat své výstavy.

Loni získal ocenění Mark Ther, který se věnuje videoartu. Cenu vyhrál s videem, kde popisuje hororový příběh ztracených dětí ze sudetských severních Čech.