Lou Reed má mezi VU a Lulu čas i na Prahu

Praha - V rámci svého letního turné From VU To Lulu zavítá kytarista a zpěvák Lou Reed také do Česka. V pražském divadle Archa zahraje 4. července skladby od dob svého působení v kapele Velvet Underground až po loňské album Lulu, které natočil se skupinou Metallica.

Zdroj: Legacy Recordings / Sony Autor: Timothy Greenfield-Sanders

Devětašedesátiletý americký rocker Lou Reed začne své evropské turné 6. června v Lucemburku. Série koncertů zahrnuje i několik festivalů včetně slovenské Pohody. Kromě toho se uskuteční i několik samostatných koncertů ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Dánsku a Německu.

Ve čtyřčlenné doprovodné Reedově kapele zahrají Tony „Thunder“ Smith (bubny), Rob Wasserman (basová kytara), Kevin Hearn (klávesy) a Aram Bajakian (kytara). Vstupenky na pražský koncert budou v předprodejní síti Ticketpro a v pokladně divadla Archa za 880 korun. Pořadatelé upozorňují na to, že cena se bude zvyšovat.

Poslední Reedovo album Lulu vyvolalo nejednoznačné reakce hudebních kritiků. Nahrávku, která vznikla ve spolupráci s kapelou Metallica, označili někteří za jednu z nejhorších desek loňského roku, jiní ji naopak jmenovali mezi nejlepšími nahrávkami. Sám Reed ji označil za „nejlepší hudbu, kterou kdy udělal“.

Desky „Velvetů“ i Reedovy sólové nahrávky byly dobře známé už v komunistickém Československu, kam ale Reed osobně zavítal až po pádu režimu. Začátkem roku 1990 přijel udělat rozhovor pro časopis Rolling Stone s tehdejším prezidentem Havlem, díky němu zde také neplánovaně zahrál, a vzniklo tak přátelství.

V České republice naposledy vystupoval v roce 2009 na slavnostním večeru pořádaném Havlem k 20. výročí výročí takzvané sametové revoluce. S Havlem si rockový básník, jeden z otců amerického undergroundu a zakladatel slavných The Velvet Underground povídal i v roce 2005 během scénického rozhovoru na pódiu Švandova divadla. Při prosincovém posledním rozloučení s bývalým prezidentem ve strašnickém krematoriu také zazněl Reedův hit Perfect Day.