Los Angeles Times vypátral, kdo rozhoduje o Oscarech

Los Angeles - Pro Hollywood je předávání Oscarů vrcholným večerem roku, kdy hvězdy stříbrného plátna se slzami v očích přebírají ikonické sošky a vyznávají nehynoucí vděčnost „členům Akademie“, kteří je zvolili. Kdo ale ve skutečnosti jsou oni hlasující, se obecně neví. Identita 5765 členů americké Akademie filmových věd a umění byla dlouhou dobu zahalena tajemstvím, krátce před nedělním 84. předáváním cen Akademie však vyčerpávající pátrání potvrdilo skutečnost, která se dlouho předpokládala. Hlasující tvoří převážně bělošští muži v pokročilém věku.

Studii, která si vzala za cíl odhalit tvář lidí rozhodujících o Oscarech, podnikl list Los Angeles Times, jemuž se podařilo shromáždit podrobnosti o většině členů Akademie. Redaktoři zjistili, že 94 procent členů Akademie představují běloši, 77 procent muži a jejich průměrný věk je 62 let. Pouze 14 procent členů je mladších 50 let. Černoši tvoří jen dvě procenta poroty, stejně jako Hispánci.

Ti, kdo jsou jednou do Akademie zvoleni, si právo rozhodovat o Oscarech podrží celý život, což znamená, že někteří členové již několik desítek let ve filmovém průmyslu nepracují. Je mezi nimi kupříkladu jeptiška, majitel knihkupectví či náborář dobrovolníků, kteří pomáhají s humanitárními projekty v rozvojových zemích. Jejich hlasy mají stejnou váhu jako hlasy známých osobností Toma Hankse, Stevena Spielberga či George Clooneyho.

  • Předávání Oscarů
    Předávání Oscarů zdroj: ČTK/AP
  • Oscar za rok 2010 / Vítězové hereckých kategorií
    Oscar za rok 2010 / Vítězové hereckých kategorií autor: Matt Sayles, zdroj: ČTK/AP

Denzel Washington, který získal v roce 2001 ocenění pro nejlepšího herce za snímek Training Day, již dříve vyzval Akademii, že nevyrovnané procentuální zastoupení není v pořádku. „Jestliže v naší zemi žije 12 procent černochů, ať je také 12 procent členů Akademie z řad černošské menšiny. Jestliže je v zemi 15 procent Hispánců, ať je 15 procent členů Akademie z řad Hispánců,“ řekl zmíněný herec, který nedávno přiznal, že za něj osobně rozhoduje při oscarovém výběru manželka.

„Člověk by řekl, že v dnešní době bude porota trochu vyrovnanější, ale není tomu tak,“ prohlásila obdobně Nancy Schreiberová, která je vzácnou ženskou členkou kameramanské pobočky Akademie. Černošský herec Bernie Casey deníku Los Angeles Times řekl, že nedávno Akademii opustil, poněvadž „lidé jiné barvy pleti jsou v ní odsouváni na okraj“.

Kritici Akademie dlouho tuto organizaci obviňují z toho, že ignoruje černošské a hispánské talenty, a také ženy. Letos jsou v pětici kandidátů na nejlepšího režiséra pouze bílí muži. Jen jediná žena v historii, Kathryn Bigelowová, získala ocenění za režii, když porota vyzdvihla v roce 2010 její snímek Smrt čeká všude.

Loňské ceny Akademie byly kritizovány jako „výhradně bělošští Oscaři“, jelikož všichni nominovaní ve všech hlavních kategoriích měli bílou pleť.

Oscar
Oscar

Akademie rovněž čelila kritice kvůli tomu, zda si všichni její členové své postavení skutečně zaslouží. Někdejší prezident Akademie Sid Ganis nejmenoval žádné konkrétní osoby, ale obecně konstatoval: „Někdy se člověk škrábe rozpačitě na hlavě a říká si: 'Jak se tenhle sem dostal?' Nebo naopak: 'Jak to, že tenhle/tahle v Akademii není?'“

Akademie filmových věd a umění byla založena v roce 1927 a několik desetiletí byli nováčci vybíráni na poměrně neformální bázi již zvolenými členy. Tato pravidla byla zpřísněna v roce 2003; těm, kdo do Akademie pronikli předtím, ale členství zůstalo na celý život. V současné době je přijímáno maximálně 30 nových členů ročně.

Nováčci musejí být buď nominovanými kandidáty na Oscara nebo je musí schválit komise rozhodující o členství anebo musejí být doporučeni dvěma členy některé z 16 poboček Akademie, které sdružují kupříkladu herce, režiséry, tvůrce vizuálních efektů či animátory.

Některé vůdčí postavy filmového průmyslu, včetně režisérů George Lucase a Woodyho Allena, nejsou hlasujícími členy Akademie. Oba totiž členství odmítli.