The Artist letos připravil Oscary o hlas

Los Angeles – Nejlepším filmem se na letošních filmových cenách Oscar stal francouzský The Artist (Umělec). Jde o teprve druhý němý film, jenž získal toto prestižní ocenění. Oscara si odnesl i režisér vítězného snímku Michel Hazanavicius. Celkem film obdržel pět zlatých sošek (dále za mužský herecký výkon v hlavní roli, hudbu a kostýmy), stejně jako jeho hlavní rival Hugo a jeho velký objev. Snímek režiséra Martina Scorseseho ale bodoval jen v technických kategoriích včetně kamery.

Černobílý The Artist, který se odehrává na sklonku éry němého filmu, vyhrál ceněné Oscary za nejlepší režii a film jako vůbec první francouzský snímek. Uspěl také v klání o nejlepšího herce, když si sošku odnesl Jean Dujardin. „Formidable, merci beaucoup,“ vykřikl nadšeně ve své mateřštině rozjařený francouzský herec. Jediným němým filmem s Oscarem za nejlepší film bylo až dosud válečné drama Wings, které uspělo na historicky prvním předávání cen v roce 1927.

Streepové přinesla Železná lady Oscara

Mezi ženami se nejlepší herečkou stala Meryl Streepová za roli bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady. Rekordmanka v počtu nominací, jichž dosud nashromáždila 17, získala svého třetího Oscara. Naposledy uspěla v roce 1982 za hlavní roli ve snímku Sophiina volba. Za Železnou lady si odnesli ocenění také maskéři, kteří tvář herečky dokázali věrně přetvořit k obrazu někdejší britské ministerské předsedkyně. „Letošní Oscaři byli skutečně velmi předvídatelní,“ komentoval ocenění Streepové filmový kritik Tomáš Baldýnský.

Cenu za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli pak obdržela Octavia Spencerová za roli v dramatu z doby amerického hnutí za občanská práva Černobílý svět. Mezi muži ve stejné kategorii převzal sošku Christopher Plummer za roli ve filmu Začátky a v 82 letech se stal vůbec nejstarším držitelem Oscara. „Jsi jen o dva roky starší než já, drahoušku, kde jsi byl celý můj život?“ řekl herec na adresu sošky.

V animované tvorbě akademici za nejlepšího prohlásili chameleona Ranga. Cenu pro nejlepší zahraniční film obdržel íránský snímek Rozchod Nadera a Simin. Čestné Oscary předala akademie televizní moderátorce Oprah Winfreyové, herci Jamesi Earlu Jonesovi či maskérovi Dicku Smithovi, jenž mimo jiné pracoval na Formanovu Amadeovi. 

Udílení Oscarů v nostalgickém ladění

Letošním Oscarům dominovala nostalgická nálada. Většina z devíti filmů nominovaných na cenu za nejlepší film se odehrávala v minulosti, včetně obou, které nakonec byly nejúspěšnější. Zatímco The Artist s deseti nominacemi se ohlížel za zlatou érou amerického němého filmu, v Hugovi a jeho velkém objevu s 11 nominacemi vzdal Scorsese, který se mimo jiné věnuje záchraně světového filmového dědictví, hold francouzskému filmovému průkopníkovi Georgesi Méliesovi. Známí herci pak v předtočených klipech vzpomínali na první filmy, které viděli, a vyznávali se z okouzlení magií stříbrného plátna. Sálem pak procházely hostesky s popcornem, jako kdyby Hollywood v éře digitálních technologií a filmů stahovaných na počítače chtěl vyvolat zpět kouzlo společného sledování v kině.


Billy Crystal se vrátil

Kříšením osvědčené minulosti byl i návrat vyzdvihovaného moderátora Billyho Crystala po dlouhé pauze. Komik Oscary moderoval podeváté a sál plný hvězd ho přijal velmi vstřícně. „Užijte si dnešní večer, protože nic tolik neodlehčí světové ekonomické problémy, jako když se díváte, jak si milionáři navzájem předávají zlaté sošky,“ vtipkoval například.

Video Telefonát Tomáše Baldýnského
video

Telefonát Tomáše Baldýnského

Telefonát Tomáše Baldýnského

Studio 6, 27.2.2012

Němý snímek Umělec získal 5 sošek

Komentář redaktorky časopisu Forbes I. Zemanové

Reportáž Terezy Radvákové

Lukáš Jelínek a Petr Sokol o Železné lady

O rozruch se pak na letošních Oscarech postaral jiný komik, Brit Sacha Baron Cohen. Na tradiční promenádu hvězd po červeném koberci před ceremoniál přišel jako blízkovýchodní vůdce Aladin, jehož ztvárnil ve filmu Diktátor, který do kin zamíří letos. V ruce přitom držel zlatou urnu s portrétem zesnulého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Cohen podotkl, že ještě donedávna neomezenému vládci KLDR plní celoživotní přání podívat se na předávání Oscarů a že jeho popel hodlá rozprášit na poprsí herečky Halle Berryové. Záhy ale obsah urny „omylem“ vyklopil na konsternovaného moderátora Ryana Seacresta, jenž na červeném koberci zpovídal hvězdy.

Přehled držitelů filmových cen Oscar za rok 2011

 • Nejlepší film: The Artist - producent Thomas Langmann, režie Michel Hazanavicius

 • Režie: Michel Hazanavicius - The Artist

 • Herec v hlavní roli: Jean Dujardin - The Artist

 • Kostýmy: Mark Bridges - The Artist

 • Hudba: Ludovic Bource - The Artist

 • Kamera: Robert Richardson - Hugo a jeho velký objev

 • Výprava a dekorace: Dante Ferretti a Francesca Lo Schiavoová - Hugo a jeho velký objev

 • Zvuk: Tom Fleischman a John Midgley - Hugo a jeho velký objev

 • Zvukové efekty: Philip Stockton a Eugene Gearty - Hugo a jeho velký objev

 • Vizuální efekty: Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman a Alex Henning - Hugo a jeho velký objev

 • Herečka v hlavní roli: Meryl Streepová - Železná lady

 • Masky: Mark Coulier a J. Roy Helland - Železná lady

 • Herec ve vedlejší roli: Christopher Plummer - Začátky

 • Herečka ve vedlejší roli: Octavia Spencerová - Černobílý svět

 • Neanglicky mluvený film: Rozchod Nadera a Simin - Írán, režie Asghar Farhádí

 • Nejlepší animovaný film: Rango - režie Gore Verbinski

 • Původní scénář: Woody Allen - Půlnoc v Paříži

 • Scénář podle předlohy: Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash - Děti moje

 • Nejlepší píseň: Man or Muppet - hudba a text Bret McKenzie - film Mupeti

 • Střih: Kirk Baxter a Angus Wall - Muži, kteří nenávidí ženy

 • Celovečerní dokument: Undefeated (Neporažení) - režie Daniel Lindsay a T.J. Martin

 • Krátkometrážní dokument: Saving Face (Uchovat si tvář) - režie Daniel Junge

 • Krátkometrážní animovaný film: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (Úžasné létající knihy pana Morrise Lessmorea) - režie William Joyce a Brandon Oldenburg

 • Krátkometrážní hraný film: The Shore (Pobřeží) - režie Terry George