Jan Kačer představil přátelům svou knížku K přátelům

Praha - K přátelům pojmenoval svou nejnovější knihu herec, režisér a spisovatel Jan Kačer. Představil ji dnes vpodvečer v pražském Divadle Kalich, kde začátkem roku nastudoval komedii Petra Abrahama Moje hra. Před její reprízou se kmotry publikace stali Jiří Bartoška, Zuzana Bydžovská, Vlasta Peterková, Nina Divíšková a další aktéři tohoto představení.

Kačer před lety uvedl na trh vzpomínkovou biografii Jedu k mámě a pak podobně laděnou knížku Mírnou oklikou. „Když se dívám na starší filmy, objevuji zvláštní věci. Kdysi jsem pozoroval sám sebe, jak vypadám, jak hraju, potom jsem si více všímal svých partnerů a smyslu hry. Teď s překvapením zjišťuji, že mě nejvíce zajímá to, co je vedle obrazu. Co dělají a kde jsou asistenti, osvětlovači, kostymérky. Ten mohutný svět, který obklopoval naše snažení a vytvářel životní hustotu, která nás naplňovala. A tak nějak je to i s tou knížkou,“ uvedl tehdy.

„Když máte přátele, má to spoustu výhod. Máte pocit, že nejste sám na světě, protože když o ně přijdete, máte velké trápení. A já si je do té knížky přišpendlil a smíchal je s těmi, kteří tu ještě jsou,“ řekl Kačer. Názvy jeho tří knih dávají smysluplnou větu: Jedu k mámě mírnou oklikou k přátelům, což prý bylo kouzlem chtěného.

Jan Kačer s manželkou Ninou Divíškovou
Jan Kačer s manželkou Ninou Divíškovou

„Ta knížka je proto i pro mě, abych si s nimi mohl povídat,“ podotkl Kačer. Snažil se také o to, aby kniha nebyla pseudofilozofická, chtěl, aby byla zábavná a také krátká. A tak ji složil z fejetonů, které mají určitou pointu.

Jan Kačer:

Pětasedmdesátiletý divadelník je už téměř půlstoletí nedílnou součástí českého kulturního života. Jako o režisérovi se o něm mluví nejčastěji. Nemenší uznání si však vysloužil jako televizní a filmový herec. K jeho nejznámějším rolím patří postava fanatického rytíře Armina von Heide ve Vláčilově Údolí včel. Celkem hrál v padesátce snímků či seriálů (Jana Eyrová, Smrt si říká Engelchen, Flirt se slečnou Stříbrnou, Svědek umírajícího času, Člověk proti zkáze, Bolero, Výchova dívek v Čechách).

V roce 1990 přešel Kačer z Vinohrad do činohry Národního divadla, kde sedm let režíroval, nyní je pouze členem hereckého souboru. Touha aktivně se podílet na životě společnosti ho přivedla do světa politiky i k aktivní charitativní činnosti. Po listopadu 1989 byl krátce poslancem federální Sněmovny lidu, dvakrát (v letech 1996 a 2004) neúspěšně kandidoval do Senátu ČR.