Dům na Václaváku jako kulturní památka?

Praha - Rohový dům na Václavském náměstí vedle hotelu Jalta navrhli odborníci prohlásit za kulturní památku. Zprávu oznámila Michaela Ottová, předsedkyně Uměleckohistorické společnosti, která návrh vypracovala. Objekt zamýšlí jeho majitel zbourat a postavit tam novou budovu, což vyvolává již mnoho měsíců spory. O případné památkové ochraně domu rozhodne ministerstvo kultury.

Developerská firma Flow East, která je vlastníkem objektu, chce během pěti měsíců zahájit jeho demolici. Novinářům to řekl předseda představenstva společnosti Flow East James Woolf. Firma se chystá požádat o územní rozhodnutí.

Demolici totiž svým rozhodnutím umožnil někdejší ministr kultury Jiří Besser (STAN). O tom, zda bude dům skutečně zbořen, rozhodne stavební úřad Prahy 1. Investor ale o demoliční výměr zatím nepožádal. Není zřejmé, zda případné prohlášení objektu za kulturní památku může dřívější rozhodnutí ministra kultury změnit. Názory odborníků se v této kauze rozcházejí.

Pohled na Václavské náměstí z Národního muzea
Zdroj: Národní muzeum

Proti bourání se již dříve postavila veřejnost i někteří historici a architekti, podle nichž je budova architektonicky a urbanisticky cenná. Případem se loni zabýval Senát na základě petice, kterou podepsalo 14 500 lidí. Sporné rozhodnutí ministerstva kultury projednával i Ústavní soud.