V Havlově knihovně zůstanou historické prvky interiéru

Praha - Při přestavbě historického domu na Hradčanech na Knihovnu Václava Havla musí být zachováno památkově chráněné schodiště a další prvky interiéru, rozhodli památkáři z pražského magistrátu. Závazné stanovisko k celé přestavbě vydá odbor zhruba do tří týdnů. Poté projekt posoudí stavební úřad Prahy 1.

Na knihovnu má být přestaven dům U Drahomířina sloupu na Loretánském náměstí, který pochází ze 16. století. Součástí budovy je i původní byt Hany Benešové, vdovy po někdejším prezidentu Benešovi. Vybavení bytu vzešlo ve 20. letech minulého století z dílen uměleckých řemeslníků. „Sbor expertů jednoznačně rozhodl, že interiérové prvky musí zůstat na svém místě,“ uvedl ředitel odboru Jan Kněžínek.

Architektka Michaela Pulpánová z pražského odboru památkové péče řekla, že zachováno bude historické schodiště, dřevěné obložení, vstupní hala a krb. „Některá okna a dveře zůstanou tam, kde jsou, jiná budou umístěna do depozitářů,“ doplnila Pulpánová.

  • Představování projektu Knihovny Václava Havla
    Představování projektu Knihovny Václava Havla autor: Stanislav Zbyněk, zdroj: ČTK
  • Václav Havel
    Václav Havel autor: Stanislav Zbyněk, zdroj: ČTK

Projekt na přestavbu domu už odborníci posuzovali několikrát, podle Kněžínka totiž nebyl plně v souladu s památkovou ochranou. Loni bylo dokonce přerušeno územní řízení a investor musel přepracovat stavební plány kvůli spornému umístění vzduchotechniky. Další výhrady, ke kterým se připojil Národní památkový ústav (NPÚ) a Klub za starou Prahu, se týkaly rozsahu podsklepení nádvoří, velikosti soukromé rezidence a také plánovaného zastřešení dvora. Závěry památkářů NPÚ ale nejsou závazné. Důležité bude konečné stanovisko magistrátu, které poslouží jako jeden z podkladů ke stavebnímu řízení.

Projekt nového sídla Knihovny Václava Havla
Projekt nového sídla Knihovny Václava Havla

„Pro nás jsou rozhodující závěry archeologů,“ řekla Pulpánová. Archeologický ústav podle ní vydal stanovisko, podle kterého se na nádvoří v předběžných průzkumech nic nenašlo. „Projekt tedy může pokračovat,“ doplnila architektka.

Historickou budovu koupil podnikatel Zdeněk Bakala, jehož nadace sponzoruje současnou činnost Havlovy knihovny, která funguje od roku 2004 a nyní sídlí v Praze 2. Projekt přestavby připravil španělský architekt Ricardo Bofill. Vedle veřejně přístupných prostor by podle Kněžínka v domě měly být i ubytovací kapacity a luxusní soukromý byt. Náklady na přestavbu odhadl Bakala na přibližně 200 milionů korun.