Dotýkati se historie povoleno

Zlatá Koruna – V rámci měsíce knihy připravila Jihočeská vědecká knihovna unikátní akci s názvem Dotkněte se historie. Ve dnech 22. a 23. března se budou moci návštěvníci seznámit s pěti vzácnými tisky, z nichž některé jsou staré více než 500 let. Tisky jsou jinak uložené v depozitáři v klášteře Zlatá Koruna.

K vidění bude například tisk z roku 1490 Kladivo na čarodějnice. „Je to jeden z prvních tisků z dob začátku knihtisku, a ukázal, jakou sílu bude mít tento vynález vůči veřejnosti. Ve středověku se čarodějnictví nijak zvlášť nesledovalo, bylo to bráno spíše jako pověra. Ovšem v druhé polovině 15. století dochází ve vnímání čarodějnictví ke změnám, k čemuž dopomohla i tato kniha. Autory jsou dva příslušníci dominikánského řádu, který měl na starosti inkvizici,“ informoval v rozhovoru pro ČT24 Jindřich Špinar (oddělení rukopisů a vzácných tisků ve Zlaté Koruně). 

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Na výstavě je zastoupeno třetí vydání Kladiva na čerodějnice. Špinar rovněž upozornil na to, že tato kniha nikdy nebyla církví autorizována a přes její hojné užití nakonec skončila na indexu zakázaných knih. Podle jeho dalších informací výstava souvisí také s tím, že právě vyšel na internetu katalog starých tisků. „Pro tuto příležitost jsme udělali tuto výstavku. Jedná se o výběr tisků, které různým způsobem dokumentují profil knihovny,“ dodal a zároveň informoval o tom, že návštěvníci si mohou v knihách i listovat a číst. 

  • Z výstavy Dotkněte se historie
    Z výstavy Dotkněte se historie zdroj: ČT24
  • Z výstavy Dotkněte se historie
    Z výstavy Dotkněte se historie zdroj: ČT24

Kromě již zmíněné knihy Kladivo na čarodějnice budou k dispozici i Brána jazyků otevřená od Jana Amose Komenského z roku 1669, dále Kralická bible vydaná kolem r. 1600, Atlas novus - ručně kolorovaný barokní atlas světa z 18. století a Práva městská království českého Kristiána z Kolína z období 1530. „Je to velice pěkná kniha a je možné se díky ní podívat na to, jaký byl tehdy právní řád a návštěvníci mohou také zjistit, jakým způsobem se za jednotlivé přečiny trestalo,“ doplnil Špinar.