Zemřel architekt a designér Petr Tučný

Praha - V pátek 13. dubna zemřel v Praze designér, architekt a grafik Petr Tučný. Dnes to oznámila jeho manželka Gita Tučná. Všestranný umělec patřil k zakládající generaci československého i evropského průmyslového designu. Bylo mu jedenadevadesát let. Tučný zemřel po krátké nemoci. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 20. dubna ve 12:00 ve velké obřadní síni Strašnického krematoria, uvedla jeho manželka.

Tučný se narodil 26. června 1920. Vystudoval České vysoké učení technické, Vysokou školu umělecko-průmyslovou, ale měl i humanitní vzdělání. Věnoval se grafice, tvorbě písma, designu ručního nářadí i návrhům těžkých stavebních strojů. V zahraničí například koncepčně zpracoval zcela nový program kuchyňského nábytku pro německou firmu Poggenpohl. Vytvořil i koncepci velkoprostorové limuzíny typu Espace, navrhl koncepci orientačního systému pražského metra, nízkopodlažní trolejbusy, tramvaje či vlaky metra.

Do konce svých dnů denně kreslil

V letech 1952 až 1960 přednášel Tučný estetiku a teorii designu v Praze a v Brně, poté mu byla přednášková činnost v tehdejším Československu zakázána. Věnoval se jí ve Varšavě, v Halle, Ulmu a Hamburku, a to až do roku 1989. V zahraničí také získal profesuru. Tučný rovněž hojně publikoval. Významné jsou jeho práce Teoretické základy technické estetiky a Fyziologický základ estetických reakcí.

Petr Tučný
Petr Tučný

Vystavoval v 19 zemích a získal řadu významných mezinárodních ocenění, například cenu Euro Design Pyramide ve Švýcarsku v roce 1985 nebo International Product Design Award v roce 1980 ve Spojených státech. Domácího ocenění se dočkal v roce 2003, kdy převzal Cenu za významný přínos k rozvoji designu. V posledních letech se intenzivně věnoval písmové tvorbě, až do konce svých dnů denně kreslil, uvedla jeho manželka.