Film Estébák ukazuje, že režim nepřečůráš

Bratislava – Na Slovensku přichází do kin společný snímek tamních a zdejších tvůrců - Eštébák. Film vypráví skutečný příběh muže, který kývl na spolupráci s STB, aby před agenty ochránil svoji manželku. Snímek koprodukovala Česká televize. V České republice se v premiéře představí v létě na karlovarském festivalu – pod názvem Konfident.

Děj filmu se odehrává v dobách nejtěžší normalizace v období okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy. V časech, kdy se za vtipy o komunistech šlo do vězení, bydlení v panelácích, barevný televizor a telefon byly výsadou vyvolených a udávání bylo národním sportem. Hlavní hrdina Adam je radioamatér. Z nevinného koníčka se stává profesionální nástroj režimu. Za získané výhody však musí zaplatit plněním rozkazů, které ničí životy jiných, a ztrátou vlastní svobody. A jediným způsobem, jak neztratit zdravý rozum a sebeúctu, je „přečůrat“ práskače, udavače a fízly. 

„On se upsal ďáblu, myslel si, že nad režimem vyhraje, že je to možné. Vlastně se snažil oklamat STB, ale lhal jen sám sobě,“ uvedl k filmu jeho režisér Juraj Nvota. „To je určitě role, která mě nejvíce zasáhla. Já jsem pak vůbec nemohl spát, a když už jsem usnul, měl jsem strašné, divné sny,“ poznamenal představitel Adama Horníka Jiří Mádl. 

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Film je založen na skutečné události. Osud reálného estébáka, na rozdíl od filmového, skončil tragicky. „Ty, které měl pomoci zatknout, převáděl do Rakouska a sám se vracel zpět. Na jedné zpáteční cestě ho v Pečenském lese zastřelili,“ ozřejmil výchozí situaci scenárista Lubomír Slivka. 

  • Z filmu Estébák / Konfident
    Z filmu Estébák / Konfident zdroj: ČT24
  • Z filmu Estébák / Konfident (Jiří Mádl)
    Z filmu Estébák / Konfident (Jiří Mádl) zdroj: ČT24

Kdysi přísně střežená hranice s Rakouskem vyvolala mnoho životních tragédií. Ústav paměti národa je podrobně zdokumentoval a podal desítky trestních oznámení. Tisíce stran důkazů zůstávají uloženy v archivech. Na Slovensku na rozdíl od České republiky za zločiny komunismu dosud nikdo nebyl stíhaný.