Bram Stoker ve svém Draculovi žije navěky

Dublin/Praha - Román Dracula, který vyšel v roce 1897, se od té doby dočkal nesčetných opakovaných vydání a řady filmových adaptací. Jeho autor viktoriánského Abraham „Bram“ Stoker zemřel 20. dubna 1912 v Dublinu. Ačkoli je jeho nejslavnější dílo často spojováno především z hustými lesy Transylvánie, Stoker pro něj čerpal inspiraci nejspíš v rodném Dublinu, kde mu matka vyprávěla příběhy z irského folkloru. Kromě irského folkloru mohlo podnítit Stokerovu fantazii k napsání Draculy i to, že mu údajně v dětství pouštěli žilou, když trpěl jakousi záhadnou nemocí.

„Stoker kromě toho, že pocházel z krajiny, kde tradice o nadpřirozených silách byla silná, studoval podrobně historii střední i východní Evropy. Pravděpodobně znal i něco o čachtické paní a pochopitelně i příběh krutovládce Vlada, který byl předobrazem pro Draculu. Dá se říci, že předchozí prototypy upíra nebyly příliš populární. Stoker byl první, kdo tuto postavu vytvořil v opravdu přesvědčivé podobě. Dokázal napsat velmi zručný a čtivý příběh, ve kterém pomocí jakoby deníkových záznamů, citací z novin i dopisů, docílil pocitu autenticity,“ vyzdvihl přednosti románu Michal Peprník z Univerzity Palackého v Olomouci.

Video Studio 6: téma Dracula
video

Studio 6: téma Dracula

Podle jeho informací byl čtenářský ohlas tehdy ohromující, ale kritika zaujala zdrženlivější postoj. „Vytvořily se dva tábory kritiků. Jedni byli schopni ocenit jisté kvality díla, druzí ho naopak zatracovali, především z moralistních důvodů. Ale ten příběh je natolik přitažlivý, že i Stokerova divadelní adaptace vlastního románu byla velmi úspěšná. Později inspirovala i některá filmová zpracování,“ dodal Michal Peprník.

Bram Stoker se narodil 8. listopadu 1847 v chudé rodině v Dublinu a pobýval zde až do svých 31 let, kdy se přestěhoval do Londýna. Studoval na místní Trinity College, poté začal pracovat jako státní úředník v dublinském hradě a bez nároku na honorář psal divadelní kritiky pro dublinský tisk. Napsal řadů románů a povídkových knih.

Vzdálený Stokerův příbuzný, Kanaďan Dacre Stoker, napsal v roce 2009 pokračování Draculy s názvem Dracula: Nemrtvý.