Tři knižní tipy Karla Hvížďaly

Novinář, publicista a dramatik Karel Hvížďala vybral z nabídky knižních pultů tři tituly, jejichž autory jsou tři jemu blízké osobnosti. S Karlem Krylem, jenž se v souboru Země Lhostejnost představuje ne jako písničkář, ale jako komentátor společenského dění, se přátelil. Americký spisovatel Philip Roth ho oslovuje způsobem vyprávění, kterým čtenáře strhne i ve Spiknutí proti Americe; a ruský básník Josif Brodskij svými postřehy, o něž se podělil v rozhovorech, které s ním vedl Solomon Volkov.

Karel KRYL / Země Lhostejnost
(Torst, 197 Kč)

Anotace: Soubor ukazuje méně známou část tvorby písničkáře Karla Kryla - politické komentáře z let 1990–93. Jeho názory jsou překvapivě aktuální i pro současnou diskusi o směřování české společnosti, politiky a kultury. Karel Hvížďala o knize: Karel Kryl byl můj kamarád od 60. let , takže mě tato kniha tolik nepřekvapila, ač jsem ji neznal. Jsou to Krylovy, řekněme, fejetony, které publikoval na Moravě většinou v regionálních denících, protože tady je všichni odmítali. To je pro něho velice symptomatické. Karel byl věčný kverulant, nespokojenec s tím, jak probíhal život v exilu, i s tím, jak probíhal po roce 1989 život tady. Tato kniha je o jeho sveřepé nespokojenosti. Často v ní docela proféticky ukazuje, kam by se mohla česká politická krajina vyvinout.

Philip ROTH / Spiknutí proti Americe
(Mladá fronta, překlad Josef Línek, 389 Kč)

Anotace: Americký romanopisec rozvíjí fikci o vítězství Charlese A. Lindbergha v prezidentských volbách v USA v roce 1940. Kam by se ubírala Amerika, kdyby se slavný letec, jenž tíhnul k protinacistické politice, stal 33. americkým prezidentem místo Franklina D. Roosevelta? Karel Hvížďala o knize: Roth je velký vyprávěcí talent podobný třeba Josefu Škvoreckému. Spiknutí proti Americe se trochu vymyká z dlouhé řady jeho autobiografických románů, jde o sci-fi. Jak by to s Amerikou dopadlo, kdyby se místo Roosevelta stal prezidentem Lindbergh, který byl obhájcem fašismu? Kam by to Ameriku posunulo? To Rotha jako Žida samozřejmě silně zajímalo.

Video Knižní tipy Karla Hvížďaly
video

Knižní tipy Karla Hvížďaly

Solomon VOLKOV / Rozhovory s Josifem Brodským
(Camera obscura, překlad Alexandr Jeništa, 450 Kč)

Anotace: Kniha rozhovorů ruského spisovatele a publicisty Solomona Volkova s jeho krajanem - nositelem Nobelovy ceny za literaturu, básníkem Josifem Brodským. Karel Hvížďala o knize: O Josifu Brodském bylo známo, že je typický muž monologu, ne dialogu. Ale Solomon Volkov byl velice trpělivý muž. Znali se ještě z Leningradu, protože Brodskij byl rodák odtamtud. Když ho mohl navštívit v roce 1988 v exilu, přemluvil ho k rozhovoru. Brodskij bez jakýchkoliv protestů přikývl a na knize pracovali do roku 1992. Je pokusem o mapování celého života Brodského, od dětství v Leningradě až k tomu, jak se rodilo jeho individuální já.