Oživte si barák a zachraňte paláce i nádraží Vyšehrad

Praha - Na chátrající objekty v Praze upozorňuje projekt s názvem Oživte si barák, který každý večer až do 4. května rozpohybuje fasády pěti budov v havarijním stavu uměleckými videoprojekcemi. Akce měla premiéru včera na činžovním domě Na Kocandě v Křižovnické ulici na Starém Městě. Dnes se bude promítat na bývalé městské lázně Na Slupi na Novém Městě.

Zdroj: Oživte si barák Autor: Marek Bartoš

„Zpracovali jsme dokumentace 30 nejohroženějších staveb v Praze a z nich jsme pak vybrali pět. Šlo nám o to, aby u objektů byla různorodá vlastnická struktura, takže to jsou činžovní domy, nádraží i bývalá stará usedlost,“ uvedl za organizátory Jáchym Jakeš. „Zatím se orientujeme pouze na Prahu, do budoucna se chystáme projekt rozšířit do dalších měst, jako je Brno, Plzeň nebo Ostrava,“ dodal Jakeš.

„Týdenní akce Oživte si barák chce upozornit na situaci, kdy majitelé nejsou státními institucemi dostatečně vázáni k péči o budovy v památkové zóně, a zburcovat veřejnost. Baráky chátrají, majitelé se nestarají a občané nevědí, co mají dělat. Přijďte a dozvíte se, jak situaci změnit,“ zvou organizátoři.


Další dny se bude promítat na dům s bývalými městskými lázněmi Na Slupi na Novém Městě, na činžovní dům v holešovické ulici Dukelských hrdinů, také na chátrající budovu nádraží Vyšehrad a usedlost Cibulka v Praze-Košířích. Nápad, jak upozornit na chátrající skvosty, ocenil i historik architektury Zdeněk Lukeš. „Myslím, že to je vynikající nápad,“ uvedl v Událostech, komentářích. 

Video Videoprojekce na činžovním domě Na Kocandě
video

Videoprojekce na činžovním domě Na Kocandě

Videoprojekce připravili většinou studenti uměleckých vysokých škol. Autorkou animovaného videa, které se promítalo dnes večer, je studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Eliška Vojtková. „U každého objektu máme informační stánek, kde se lidé dozvědí, na koho se mají obrátit, pokud se o danou problematiku chtějí zajímat,“ dodal Jakeš. „Nenabízíme architektonické řešení, ale chceme na situaci plošně upozornit a vyvinout občanskou aktivitu a rozvinout diskusi. Chceme změnit postoj zacházení s nemovitostmi.“

Akci přivítali také památkáři. „Akce Oživte si barák přichází ve vhodný čas a na správná místa. Třeba se pohne něčí svědomí dřív, než povolí promáčené klenby a nahnilé trámy,“ uvedl architekt Ondřej Šefců z NPÚ. Akce vznikla za podpory nadace Open Society Found.

Video Rozhovor se Zdeňkem Lukešem
video

Rozhovor se Zdeňkem Lukešem