Orange, Red, Yellow je nejdražším poválečným uměleckým dílem

New York - Olej amerického malíře Marka Rothka Orange, Red, Yellow (Oranžová, červená, žlutá) se v New Yorku v aukční síni Christie's v úterý prodal za 87 milionů dolarů (1,69 miliardy korun). Je to nejvyšší částka za umělecké dílo vytvořené po druhé světové válce a prodané v aukci. Padaly i rekordy za díla Gerharda Richtera, Jacksona Pollocka, Yvese Kleina a Alexandera Caldera.

Obraz Marka Rothka se vydražil za 86,88 milionu dolarů a překonal tak nejen rekord za dílo tohoto umělce, ale i za poválečné dílo. Ten dosud držel Triptych, 1976 britského malíře Francise Bacona, který byl v roce 2008 vydražen za 86,3 milionu dolarů. „Je to i díky tomu, že ten obraz je absolutně nepoškozený,“ uvedl Koji Inoue z Christie's. „Na určení kvality jsme velmi přísní, tohle je ale opravdu muzejní kvalita. Ten obraz strávil mnoho času ve filadelfském muzeu umění.“

Při dražbě 59 položek dosáhla celková částka 388,5 milionu dolarů (7,54 miliardy korun), zatímco odhadní ceny dosahovaly celkem 236 milionů až 330 milionů dolarů. Neprodala se jen tři díla, což je u takové aukce mimořádně málo.

Něco bezprecedentního

Statistiky z dražby tak potvrzují, že trh s uměním, přinejmenším se špičkovými díly, nepodléhá ekonomické krizi. „Bylo to fenomenální. Bylo to něco bezprecedentního,“ řekl Koji Inoun, specialista Christie's, který vedl aukci. „Prosazovali se zkušení i noví sběratelé,“ řekl Brett Gorvy, který v Christie's vede oddělení poválečného a moderního umění.

Pět děl se prodalo za víc než 20 milionů dolarů a u 11 umělců padly rekordy za jejich díla. Jeden ze základních abstraktních obrazů Američana Jacksona Pollocka Number 28, 1951 se vydražil za 23 milionů dolarů, tedy za dvakrát tolik, než stálo jeho dosud nejdražší dílo. „Je to neuvěřitelné. To byla největší aukce v historii současného umění,“ okomentoval výsledek aukce Koji Inoue.

Yves Klein / FC 1 (výřez)
Zdroj: Christie\'s

Obraz FC 1 (Fire Color 1) Francouze Yvese Kleina našel kupce za 36,5 milionu dolarů. Rekord padl i za dílo dalšího Američana Alexandra Caldera známého svými mobilními sochami, mobily. Jeho mobil Lily of Force se prodal za 18,6 milionu dolarů. Obraz Němce Gerharda Richtera Abstraktes Bild byl vydražen za 16 milionů dolarů a nepojmenovaný obraz Nizozemce Willema de Kooninga za 14,1 milionu dolarů.

Ceny uměleckých děl v poslední době lámou rekordy. Aukční síň Sotheby's prodala minulý týden obraz Edvarda Muncha Výkřik za 120 milionů dolarů, což je nejvyšší částka zaplacená v aukci za obraz.