Vídeňská filharmonie zdobí Pražské jaro

Praha - Největším lákadlem letošního Pražského jara je koncert Vídeňské filharmonie, který se dnes večer uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu. Jeden z nejvýznamnějších světových orchestrů bude řídit slavný dirigent a pianista Daniel Barenboim. Hostování prestižního tělesa je podle odborníků pro Prahu významnou hudební událostí. Ceny lístků na koncert dosahují až téměř pěti tisíc korun, jsou stejné jako na loňský koncert slavné Berlínské filharmonie.

Česká metropole je součástí turné, jímž orchestr slaví 170 let od svého založení. Program dnešního večera zopakuje i v Drážďanech, zazní tři symfonie od Wolfganga Amadea Mozarta. Právě v mozartovském repertoáru jsou vídeňští filharmonikové považováni za vzorového interpreta, zejména co se týká typického zvuku, preciznosti a vzájemné souhry.

Koncert Vídeňské filharmonie pod vedením Riccarda Muttiho
Koncert Vídeňské filharmonie pod vedením Riccarda Muttiho

Daniel Barenboim(*1942 v Buenos Aires) začal na klavír hrát v pěti letech, nejprve pod vedením své matky, později otce, který zůstal jeho jediným učitelem klavíru. Na veřejném koncertu poprvé vystoupil jako sedmiletý. V roce 1952 přesídlil s rodiči do Izraele. V jedenácti letech absolvoval v Salcburku kurz dirigování u Igora Markeviče. V letech 1955 a 1956 studoval harmonii a skladbu u Nadi Boulangerové v Paříži. Jako desetiletý debutoval na mezinárodní scéně sólistickými klavírními vystoupeními ve Vídni a Římě a poté v Paříži (1955), Londýně (1956) a New Yorku (1957), kde hrál pod taktovkou Leopolda Stokowského. Od té doby je pravidelným hostem koncertních pódií v Evropě, USA, Jižní Americe, Austrálii i na Dálném východě.

Daniel Barenboim
Daniel Barenboim

Dnešní den na Pražském jaru se ale nevěnuje pouze Vídeňské filharmonii. V kostele sv. Šimona a Judy se uskuteční komorní koncert, na němž vystoupí mimo jiné i přední americký cembalista Mark Kroll.