Josef Špaček zaznamenal úspěch v Bruselu

Praha/Brusel - Český houslista Josef Špaček, koncertní mistr České filharmonie, dosáhl na prestižní světové Soutěži královny Alžběty v Bruselu nevídaného úspěchu. Probojoval se mezi 12 nejlepších houslistů. I když na první příčky nedosáhl, stal se prvním Čechem, který v této soutěži dosáhl tak vynikajícího výsledku.

Přestože na první příčky nedosáhl, je jeho účast ve finále prestižní houslové Soutěže královny Alžběty v Bruselu obrovským úspěchem. Soutěž, která letos slaví 75 let svého trvání je mezi odborníky považována za nejnáročnější. Do mezinárodního klání bylo přihlášeno více než 160 mladých houslistů. Do finále postoupilo 12 interpretů, kteří dostali za úkol během týdne nastudovat novou skladbu, letos od japonského skladatele Kenjiho Sakaie. Partitura byla do vyhlášení finalistů utajena. V týdnu od 21. května pak vystoupili každý večer před porotou dva finalisté a zahráli nejen nově nastudovanou skladbou, ale i další přednes dle vlastního výběru.

„Josef Špaček se probojoval mezi 12 nejlepších houslistů své generace. Řada z nich se bude věnovat pouze sólové kariéře. Pepa dokázal spojit sólovou dráhu s pozicí koncertního mistra České filharmonie, čímž získáváme skvělého lídra a sólistu, s nímž můžeme bez rozpaků vystoupit v nejslavnějších sálech světa. Je to báječná zpráva pro českou kulturu a Pepovi k úspěchu ze srdce blahopřeji,“ komentoval výsledek soutěže David Mareček, ředitel České filharmonie.

Josef Špaček patří ve svých 25 letech k nejvýraznějším houslovým talentům posledních let. Rodák z Třebíče studoval nejprve na Pražské konzervatoři u profesora Jaroslava Foltýna. Po absolvování pokračoval ve studiu na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii pod vedením Idy Kavafian a Jaimeho Lareda a dále pak na prestižní newyorské Juilliard School u věhlasného Itzhaka Perlmana.

V roce 2009 zvítězil v soutěži Michaela Hilla na Novém Zélandě a o rok dříve se umístil na třetím místě mezinárodní houslové soutěže Carla Nielsena v Dánsku. V současnosti působí jako koncertní mistr České filharmonie a kromě toho úspěšně pokračuje v sólové kariéře. Má na svém kontě řadu úspěchů na světových pódiích. Pravidelně vystupuje na hudebních festivalech jako např. Ravinia Festival v Chicagu, Dvořákova Praha, Bravo! Vail Valley Music Festival v Coloradu, Mezinárodní festival Bohuslava Martinů a festival Moravský podzim.

V roce 2006 nahrál ve Dvořákově síni Rudolfina svoje debutové CD s uceleným kompletem sonát pro sólové housle Eugèna Ysaÿe pro vydavatelství Artesmon. Josef Špaček hraje na housle vyrobené v roce 1855 v dílně Jeana- Baptiste Vuillauma.