Iva Bittová se nechává stále překvapovat

Frýdek-Místek - Světově uznávaná zpěvačka a houslistka Iva Bittová, která už několik let žije v New Yorku, měla koncert v evangelickém kostele ve Frýdku-Místku. Umělkyně, která si vytvořila vlastní originální hudební jazyk, přijela do Česka na měsíc. Kromě několika vystoupení natočila v Praze s filharmoniky novou desku.

Bittová vystupuje v poslední době většinou se skupinou Čikori, Škampovým kvartetem nebo jinými originálními muzikanty. Do kostela ve Frýdku-Místku si ale s sebou přinesla jen housle. „Velmi jsme o ten koncert stáli, především o samotnou Ivu Bittovou. Chtěli jsme mít naprosto výjimečný koncert pro toto zvláštní prostředí, kterým náš kostel je. Zájem byl obrovský,“ uvedla produkční Národního domu Frýdek-Místek Gabriela Zelinková.

„Já volím ráda tuhle variantu z toho důvodu, že kontakt s divákem je naprosto blízký, tam se nemůžete za nic schovat. Musíte ze sebe dát maximum. Jsem vždycky ráda, když je možnost předvést taky jiný druh programu, protože mám spoustu aktivit s jinými muzikanty po celém světě,“ prohlásila Iva Bittová. 

Video Reportáž Petry Sasínové
video

Reportáž Petry Sasínové

Umělkyně dále prozradila, že před představením příliš nezkouší. „Nechávám sama sebe překvapit, jak to zní. Takže se nesnažím nějak příliš dlouho být v prostoru před koncertem, vlastně až během začátku hledám. Na místě v jeden okamžik vznikají otázky a dostávám odpovědi z prostoru a lidí, od publika.“ 

Bittová bude mít další koncert v ostravském regionu opět v půli července, na hradě Hukvaldy a také na festivalu Colours of Ostrava. 

Iva Bittová boří hranice mezi jednotlivými žánry a úspěšně se prosazuje i na mezinárodní scéně. Zpěvačka, houslistka a skladatelka, která původně vystudovala hereckou konzervatoř.

  • Iva Bittová při koncertě v kostele ve Frýdku-Místku
    Iva Bittová při koncertě v kostele ve Frýdku-Místku zdroj: ČT24
  • Iva Bittová při koncertě v kostele ve Frýdku-Místku
    Iva Bittová při koncertě v kostele ve Frýdku-Místku zdroj: ČT24

„Housle mne provázejí a usměrňují celý můj život, obtížná technická cvičení mi dodávají řád, jistotu a odhalují mé vnitřní pochybnosti. Jsou zrcadlem mých vnitřních snů a představ, které nesnesou povrchnost. Má komunikace je založena na vibraci a rezonanci zvuku houslí a hlasu. Jejich souznění mne vede k dokonalosti, i když vím, že cesta k ní je nekonečná,“ říká Iva Bittová.

Škampovo kvarteto

6. května proběhl křest alba Morava, na kterém Škampovo kvarteto již potřetí spolupracovalo s Ivou Bittovou. Hudebníci v minulosti natočili dvě alba - Iva Bittová Classic (1998) a několik miniatur od Leoše Janáčka s titulem Moravská lidová poezie v písních (2004).

Čikori

Akustická hudební společnost Čikori vznikla v roce 1999. Občas se posluchači mylně domnívají, že čikori je nějaké romské slovo. Ve skutečnosti je to fonetický přepis anglického chicori – čekanka. Kmenoví zakladatelé Iva Bittová a Vladimír Václavek hudebně volně navázali na autorské skladby z úspěšného alba „Bílé Inferno“ (1997). CD s názvem „Čikori“ vyšlo v roce 2001 a získalo cenu Anděl.