Wagnerovský koncert se v Izraeli nakonec neuskuteční

Tel Aviv - První velký koncert výhradně z děl německého skladatele Richarda Wagnera se nakonec v Izraeli prozatím neuskuteční. Podle agentury DPA to potvrdil Jonathan Livny, předseda izraelské Wagnerovy společnosti, která se marně pokusila tento historický hudební počin uskutečnit. Kvůli ostrým protestům osob přeživších nacistický holocaust se jí nepodařilo získat prostory k provedení skladeb komponisty, jehož hudba byla zneužita nacistickou propagandou.

Původně měl orchestr stovky hudebníků sestavený speciálně pro tuto příležitost za přispění soukromých sponzorů zahrát Wagnerovy skladby 18. června v aule telavivské univerzity. Poté, co univerzita uspořádání koncertu odřekla, se měl hudební večer konat o dva dny dříve v telavivském hotelu Hilton. Také odtud se pořadatelé nakonec dočkali zrušení akce.

„Cítím se hrozně,“ řekl agentuře DPA zklamaný Livny. Přesto prý bude dál bojovat o to, aby se mohl Wagner v Izraeli hrát.

Od vzniku židovského státu v roce 1948 platí v Izraeli neformální zákaz uvádění Wagnerových děl, protože jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Wagner (1813-1883) se navíc sám netajil svým antisemitismem a jeho příbuzní měli blízko k nacistické ideologii, která nakonec vedla k holocaustu a k vyvraždění milionů Židů.

Z Wagnerovy tvorby zahrál Izraelský komorní orchestrr pod taktovkou dirigenta Roberta Paternostra orchestrální kus Siegfriedova idyla v roce 2011 v bavorském Bayreuthu.
Zdroj: TelAvivFilm

Z Wagnerovy tvorby zahrál Izraelský komorní orchestrr pod taktovkou dirigenta Roberta Paternostra orchestrální kus Siegfriedova idyla v roce 2011 v bavorském Bayreuthu. Koncert v Izraeli zaznamenal rozporuplné reakce.