Kristian navštívil vilu Tugendhat

Brno - Idylu první republiky se pokusili navodit organizátoři promítání kultovního filmu Kristian ve vile Tugendhat. Třicet diváků mělo možnost zhlédnout promítání filmu přímo ve vile. První projekce filmu byla jen na zkoušku, aby se zjistily zájem a odezva diváků. Většina z nich přijala promítání filmu s nadšením.

„Chtěl bych, aby se filmy alespoň částečně držely doby, kdy vila Tugendhat prožívala největší rozkvět. To byla tedy 30.– 40. léta minulého století,“ prozradil plány organizátor projekce Jaroslav Zelina.

Návštěvníci s potěšením přivítali možnost navštívit vilu i za jiným účelem, než je klasická prohlídka. Při sledování filmu sice neseděli na dobovém nábytku, přesto byl jejich zážitek prostředím umocněn. Nejen ti, kterým se podařilo dostat se na projekci doufají, že takových akcí bude více.

  • Promítání ve vile Tugendhat
    Promítání ve vile Tugendhat zdroj: ČT Brno
  • Promítání ve vile Tugendhat
    Promítání ve vile Tugendhat zdroj: ČT Brno

Všechny pak uklidnila ředitelka vily tvrzením, že promítání prvorepublikových filmů nebude jedinou atraktivní nabídkou, které se mohou návštěvníci vily Tugendhat dočkat. „Už při otvírání vily jsme slíbili, že dům bude kromě klasických prohlídek nabízet i další návštěvnické aktivity. Podařilo se nám uspořádat velmi úspěšný Dětský den a minulý týden proběhlo první hudební soaré,“ uvedla ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá.

Video Kristian navšívil vilu Tugendhat
video

Kristian navšívil vilu Tugendhat

Kristian

Herec Oldřich NovýNa jaře 1939 byl natočen jeden z lepších filmů československé kinematografie – „Kristian“ (1939). Tato společenská komedie v režii Martina Friče vznikla podle stejnojmenné francouzské divadelní hry. Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“, baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová). Zuzanina snoubence Freda hrál v tomto filmu Raoul Schránil – stejně jako v několika dřívějších filmech.

Adina MandlováPřestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů učinily z „Kristiana“ evergreen českého filmu. Byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Adina Mandlová s Martinem Fričem dostali za svou práci cenu ministra průmyslu a obchodu. V Kristianovi se Adina Mandlová poprvé sešla s vycházející hvězdou Natašou Gollovou, která pak v letech 1939–1943 hrála hlavní role v šestnácti filmech, v šesti z nich účinkovala spolu s Mandlovou.

zdroj: ČSFD