Lou Reed hraje v divadle Archa

Praha - Americký kytarista a zpěvák Lou Reed v rámci svého letního turné From VU To Lulu vystoupí dnes večer v pražském divadle Archa. Legendární hudebník zahraje skladby od dob svého působení v kapele Velvet Underground až po loňské album Lulu, které natočil se skupinou Metallica. V roli předkapely se představí Allison Weissová. Za pořádající 10:15 Promotion o tom informovala Zdena Selingerová.

Weissová je energická čtyřiadvacetiletá kytaristka, jejíž tříminutové pop písničky jsou podle pořadatelů zábavné, i když se zpívá o neúspěších. „Mám ráda chytlavou veselou muziku, ale vždycky napíšu text o zlomeném srdci. Říkám, že to je, jako když zpíváte o svých nejsmutnějších vzpomínkách na ty nejveselejší melodie,“ podotkla Weissová.

Reed začal své evropské turné 6. června v Lucemburku. Série koncertů zahrnuje kromě pražského vystoupení i několik proslulých festivalů včetně slovenské Pohody. Kromě toho se uskuteční i několik samostatných koncertů ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Dánsku a Německu. Ve čtyřčlenné doprovodné kapele zahrají Tony „Thunder“ Smith (bubny), Rob Wasserman (basová kytara), Kevin Hearn (klávesy) a Aram Bajakian (kytara).

Reed se narodil v židovské rodině v Brooklynu a v New Yorku prožil většinu života. Po odchodu z The Velvet Underground se vydal na sólovou dráhu. Vydal téměř tři desítky alb a ve svých textech, které obstojí i bez hudby, často vypráví syrové příběhy o odvrácené straně života, kterou sám dobře poznal.

Jedna z nejhorších a nejlepších desek roku

Album Lulu vyvolalo nejednoznačné reakce hudebních kritiků. Nahrávku, která vznikla ve spolupráci Reeda a metalové kapely Metallica, označili někteří za jednu z nejhorších desek loňského roku, jiní ji naopak jmenovali mezi nejlepšími nahrávkami. Sám Reed ji označil za „nejlepší hudbu, kterou kdy udělal“.

Lou Reed, který se přátelil s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem, několikrát vystupoval v České republice, naposledy v roce 2009 na slavnostním večeru pořádaném Havlem k 20. výročí výročí takzvané sametové revoluce. S Havlem si rockový básník, jeden z otců amerického undergroundu a zakladatel slavných The Velvet Underground, povídal i v roce 2005 během scénického rozhovoru na pódiu Švandova divadla.

Letos v březnu Reed spolu s písničkářkou Suzanne Vega či kytaristou Ivanem Králem vzdali poctu zesnulému disidentovi a prvnímu českému prezidentovi na vzpomínkovém večeru, který zcela zaplnil České centrum na Manhattanu.