Historici našli stovku neznámých děl mistra Caravaggia

Řím - Italští historici objevili nedaleko Milána stovku dosud neznámých raných děl barokního mistra Caravaggia. Informovala o tom agentura ANSA, podle níž mezi nalezenými díly převažují skici, je mezi nimi ale i několik obrazů. Odborníci na základě cen barokních obrazů v nedávných dražbách odhadují, že celková hodnota nalezených Caravaggiových děl činí zhruba 700 milionů eur, tedy asi 17,9 miliardy korun. Estetická hodnota je nevyčíslitelná.

Historici pátrali po raných Caravaggiových dílech už dlouho. Předpokládali totiž, že musela zůstat stopa po tom, jak se barokní malíř učil u svého mistra Simoneho Peterzana. Před dvěma lety získali odborníci Maurizio Bernardelli a Adriana Conconiová přístup ke zhruba 1 000 dílům nalezených v Peterzanově historické dílně nedaleko od Milána.

Každý malíř má svůj jedinečný styl

Odborníci pak zkoumali známé Caravaggiovy obrazy a hledali v nich typické prvky, které by bylo možné nalézt i na dílech z Peterzanovy dílny. „Každý malíř má svůj jedinečný styl, který lze rozpoznat z postavení lidí na skicách. Naučí se ho už jako studenti a pak si ho přenášejí i do pozdějších děl vytvořených v dospělosti,“ řekl Bernardelli.

Odborníci nakonec mezi díly nalezenými v Peterzanově dílně rozpoznali stovku, kterou připisují Caravaggiovi. Našli zde také Caravaggiovu ručně psanou poznámku. Podrobnosti o objevu pak hodlají zveřejnit v knize o Caravaggiovi, která vyjde v pátek.

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Merisi, se narodil v Miláně 29. září 1571 v rodině zámožného stavebního mistra. Malovat začal už v dětství a po odchodu do Říma v 21 letech si rychle získal vlivné mecenáše z řad církve i šlechty. Zemřel v roce 1610, podle historiků zřejmě podlehl malárii nebo následkům rvačky. Tvoří důležitý most mezi uměním renesance a barokní doby.