Stouni z Východu se po sedmi letech vrátí do Prahy

Praha - Nejznámější maďarská rocková skupina Omega vystoupí 1. prosince ve Velkém sálu pražské Lucerny. Kapela, která letos slaví 50 let své činnosti, se do Prahy vrací po sedmi letech. Ještě před pražským koncertem Omega zahraje na začátku září na slavnostech v Havířově.

„Omega vystoupí se Symfonickým orchestrem a toto spojení podtrhne jistě prosincovou vánoční atmosféru,“ prozoradila o pražském koncertu za pořadatele Ivana Babková. V roli předkapely se představí jazzový baskytarista Pavel J. Ryba se svou skupinou The Fish Men.

V České republice se „Stouni z Východu“ naposledy představili loni v přírodním amfiteátru pod hradem Loket. Publiku nabídli nejen hity z padesátileté kariéry, ale rovněž to nejlepší z nového alba Rhapsody. Jeho technickým poradcem byl vyhlášený anglický producent John Gallen, který spolupracoval s kapelami Queen nebo Simply Red. O finální mastering se postaral Dick Beetham v Londýně.

Na pražském vystoupení Omegy s charismatickým zpěvákem Jánosem Koborem určitě zazní hit Gyöngyhajú lány, který v české verzi zpívá Aleš Brichta s názvem Dívka s perlami ve vlasech. V upravené verzi ho jako White dove do svého repertoáru zařadila i německá skupina Scorpions. „Prostě není možné odehrát koncert Omegy bez ní. Tahle písnička dosáhla po světě celé řady podob, některé z nich jsou opravdu dobré,“ podotkl Kobor.

Historie skupiny Omega se datuje od začátku šedesátých let. Jako jedna z mála rockových skupin z tehdejšího východního bloku se prosadila i v západní Evropě. Důkazem je cena, kterou kapela získala v roce 1970 na hudebním festivalu ve španělském letovisku Palma de Mallorca.

V roce 1971 se složení Omegy ustálilo. Zakládající členy, zpěváka Jánose Kóbora a klávesistu László Benköho, doplňují baskytarista Tamás Mihályi, kytarista György Molnár a bubeník Ferenc Debreceni. Skupina se tak bez větších problémů dokázala vypořádat s odchodem klávesisty a skladatele Gábora Pressera, který založil další ikonu maďarského rocku, skupinu Locomotiv GT. Omega se v sedmdesátých letech díky spolupráci s německým producentem Peterem Haukem uchytila i na německém trhu.