Oblomov - příběh věčného souboje rozumu a citu

Životní role Olega Tabakova v originální filmové adaptaci románu I. A. Gončarova. Film Oblomov (1979) je prvním ze dvou snímků, kterým tento týden připomenou Velikáni filmu ruského režiséra Nikitu Michalkova. Dnes ve 21:50 na ČT2.

Slavný román I. A. Gončarova o citlivém, ale nepraktickém Oblomovovi a jeho příteli, pragmatickém, aktivním a úspěšném Štolcovi, je dnes stejně jako v polovině minulého století příběhem o věčném souboji rozumu a citu, o hierarchii životních hodnot. Prubířským kamenem povah obou mužů i jejich společného přátelství se stane jejich společná láska k jedné dívce – Olze.

Stejnojmenná filmová adaptace, jíž se ujal jeden z nejznámějších ruských režisérů Nikita Michalkov, patří zároveň k jeho nejkrásnějším snímkům. Prostředí petrohradských paláců či zašlá sláva venkovského sídla Oblomovky v Rusku minulého století poskytly režisérovi i jeho kameramanovi Pavlu Lebeševovi látku k okouzlujícím, výtvarně sugestivním scénám.

Oblomov patří k filmům, o nichž by se dalo říci, že byly natočeny srdcem. O tom, na čí straně ve věčném souboji rozumu a citu stojí sám režisér, svědčí jeho vlastní slova: „Natočil jsem Oblomova tak, jak jej Gončarov napsal. Ačkoliv nás na mnoha stranách přesvědčuje, že je třeba být aktivní a bystrý jako Štolc, nejlepší části románu patří Oblomovovi – jeho dětství a vztahu k Olze.“

Hereckému koncertu tří hlavních postav nezapomenutelným způsobem dominuje Oleg Tabakov v roli líného, hlubokého a zároveň nesmírně senzitivního Oblomova, po boku s Jelenou Solovejovou v roli Olgy a Jurijem Bogatyrjovem v roli Štolce.

Neskolko dnej iz žizni I. I. Oblomova, 1979, Sovětský svaz. Režie: Nikita Michalkov. Scénář: Alexand Adabašjan a Nikita Michalkov podle románu I. A. Gončarova. Kamera: Pavel Lebešev. Hrají: Oleg Tabakov, Jurij Bogatyrjov, Andrej Popov, Jelena Solovejová aj.