Šedá zavedla v Bedřichovicích nicnedělání

Bedřichovice – Konceptuální umělkyně Kateřina Šedá se rok po přestěhování z jihomoravských Bedřichovic do Londýna do obce vrátila s novým projektem. Pro obyvatele vytvořila nový svátek - obyvatelé 3. září nešli do svého zaměstnání, ale podle zadání umělkyně měli zůstat doma. Pracovní náplň? Zákaz namáhavých činností a naopak nařízený odpočinek. Zapojila se víc než polovina obce.

Před rokem strávilo díky umělkyni Kateřině Šedé osmdesát obyvatel Bedřichovic na Brněnsku jeden den v Londýně tak, jako kdyby zůstali doma. Teď výtvarnice zorganizovala další fázi projektu Od nevidím do nevidím. Režisér Jan Gogola mladší ve spolupráci s Českou televizí připravuje o projektu celovečerní dokumentární film. Premiéra se chystá na podzim 2012.

Vzpomínkami na Londýn však projekt nekončí. Kateřina Šedá chce s Bedřichovickými spolupracovat celkem pět let. „Nevím, jestli se to podaří. Zajímá mě tu obec sledovat z delšího hlediska,“ prozradila umělkyně.

Video Kateřina Šedá o novém bedřichovickém svátku
video

Kateřina Šedá o novém bedřichovickém svátku

Kateřina Šedá o novém bedřichovickém svátku

Reportáž I. Zigmundové a P. Sedliské

Občané si za sympatické nicnedělání chodili každou hodinu pro odměnu. „Od začátku, kdy jsem přišla sem do vesnice, tak jsem chtěla, aby ta vesnice se uviděla jeden den v jiném světle,“ vysvětlila Šedá důvod svého počínání. Místní využili volného času a buď odpočívali, nebo se věnovali zájmovým činnostem se svými blízkými.

 Kateřina ŠedáKateřina Šedá (*1977, Brno) je česká výtvarnice. Studovala na pražské AVU. Zabývá se především konceptuálním uměním a happeningy. Roku 2005 obdržela Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno. V roce 2007 její akce Každej pes, jiná ves upoutala pozornost přehlídky Documenta 12 v německém Kasselu. Vloni zorganizovala pro londýnskou galerii Tate Modern projekt „Od nevidím do nevidím / From Morning till Night“ (přestěhování Bedřichovic do Londýna).


Teoretik umění Karel Císař se na nový pokus umělkyně dívá pozitivně. „Důležitost Kateřiny Šedé spočívá v tom, že ji daleko víc než výtvarné umění zajímají skutečné problémy skutečných lidí,“ říká. Ve svých projektech se snaží propojit lidi s tím, co je rozděluje. Hlavní princip zůstal i při poslední akci stejný, akorát se účastní jiní občané a vztahy jdou dál.  

„Chodím od ničeho k ničemu, odpočívám, mám svátek. Myslím, že to nebylo špatné, alespoň jsme se dneska všichni sešli,“ vyjádřila se jedna z místních.