Jan Uldrych odhaluje divákům kouzlo dezorientace

Praha - Výstava Terra Incognita (Země neznámá) představuje v Domě U Zlatého prstenu malby Jana Uldrycha odkazující k autogenezi vesmíru, našeho světa v něm obsaženého i nás samotných. Jako realistický malíř je přirozeně fascinován realitou a snaží se uchopit její povahu i hloubku, jde až za hranici lidských smyslů, to ho ovšem mírně vzdaluje od původního realistického rukopisu a více se v jeho díle hlásí abstrakce.

Autor ve své tvorbě nevyhledává soudobá témata, ale zachycuje to, co bylo, je a bude stále aktuální – dimenze existence. „Věřím v univerzální pole vědomí, zajímá mě vesmír jako celek, jeho projevy a různé formy vnímání toho všeho,“ říká Uldrych.

Donedávna maloval mystické postavy a symboly, které postupem času zredukoval v námět archetypální oblasti, pohybující se stále více v abstraktní malbě. „Divákům to může evokovat krajinomalbu, ale já to tak necítím. Pro mě jsou to přírodní struktury, formy, hra s přírodními principy. Rád bych si pohrával s formami na plátně, stejně tak, jako to dělá vesmír v prostoru a snad i čase,“ zmiňuje před svými obrazy, které mohou u diváků vyvolat vzpomínky na scény z Uldrychových oblíbených mysteriózních filmů jako Antikrist od Larse von Triera, Cesta Johna Hillcoata, Take Shelter od Jeffa Nicholse či z Války světů od Stevena Spielberga.

Záměrně tentokrát svá díla nepojmenovává. „Obrazy nemají žádné názvy, ne proto, že bych je nemohl vymyslet, ale nechci. Je to vždy zavádějící a nerad bych divákovi bral kouzlo dezorientace, kterou u malování obrazů prožívám i já,“ přiznává.

Jan Uldrych je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze a v programu Start up je prvním reprezentantem malířské školy Zdeňka Berana. Na výstavě Terra Incognita představuje první tematicky i formálně zralou sérii obrazů.

Jan Uldrych / Terra Incognita (Kurátorka: Monika Doležalová)

6. 9. – 7. 10. 2012, út–ne 10:00–18:00, volný vstup, Dům U Zlatého prstenu, přízemí, Týnská 6, Praha 1, www.startup-ghmp.cz

Autorská prohlídka s Janem Uldrychem: út 25. 9. v 17:00