Ministryně kultury bude jednat s vedením ND, přidá se i Nečas

Praha - Ministryně kultury se v úterý dopoledne setká s vedením Národního divadla kvůli odvolání ředitele Černého. Oznámila to mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. Upozornila však, že ministerstvo nemůže revokovat žádný z kroků, který v posledních dnech zřizovatel ND podnikl. Vedení divadla se dnes obrátilo na premiéra Petra Nečase s požadavkem na okamžité odvolání Hanákové z funkce. O to stojí i sociální demokraté. Premiér nebo někdo z jeho spolupracovníků se s vedením divadla také chystá jednat. Záměr Hanákové jmenovat na místo dočasného ředitele divadla ekonomického náměstka ministerstva kultury Martina Sankota označují za nepřijatelný, tento krok by podle nich zkomplikoval provoz divadla.

Otevřený dopis vedení ND:

„Navrhujeme, abyste Vy osobně i ministerstvo jako celek dále postupovali v rámci příslušných standardů a abyste do funkce prozatimního ředitele Národního divadla zvolila některého ze stávajících členů vedení ND. Divadelní organizace těchto rozměrů vyžaduje člověka, který má zkušenosti s řízením a zároveň je podrobně seznámen s jejím organizačním chodem. Tato klíčová kritéria Vámi vybraný kandidát nesplňuje.“


Ministerský předseda, případně někdo z jeho spolupracovníků je také připraven se se zástupci scény setkat. Národní divadlo je významná kulturní instituce, podotkl. Premiér předpokládá, že i ministryně kultury bude schopná své kroky obhájit, tlumočil Nečasovo stanovisko mluvčí Michal Schuster. Po odchodu Hanákové volá i ČSSD. „Jde o další důkaz neodborného a chaotického řízení ministerstva kultury,“ napsal v tiskovém prohlášení šéf strany Bohuslav Sobotka. Hanáková by podle něho měla vrátit Černého do čela scény. „Pan Černý zřejmě málo tancoval podle toho, jak TOP 09 pískala, a výsledek se dostavil,“ přidal se ke kritice stínový ministr kultury ČSSD Vítězslav Jandák.

Hanáková náhle odvolala ředitele ND Černého v pátek. Jako důvod uvedla to, že počátkem roku nastartované spojování ND a Státní opery Praha (SOP) nepostupuje dost rychle. Tvrdí také, že situace v ND není příznivá a je třeba ji stabilizovat. „Tyto kroky byly učiněny po pečlivé, několikaměsíční analýze stavu Národního divadla a Státní opery, a to na základě výsledků provedených externích a interních auditů. Ministryně kultury si je vědoma toho, že změny v nejvyšším vedení jakékoliv organizace vždy vyvolávají vlny emocí a obav, zvláště, jde-li o vedení umělecké instituce. Primárním zájmem ministerstva kultury je proto situaci v Národním divadle stabilizovat a zklidnit,“ uvedla Ševčíková.

Video Reportáž Ivy Strnadové
video

Reportáž Ivy Strnadové

Hanáková už má prý vytipováno 7 možných kandidátů na ředitele

Post ředitele ND by chtělo ministerstvo obsadit od začátku příštího roku. České televizi dnes ministryně Alena Hanáková potvrdila, že už vytipovali sedm odborníků, které chtějí oslovit.

Černý deklarované důvody zásadně odmítá, považuje je za zástupné a krok ministerstva vnímá jako aroganci moci. Za jeho práci se postavili šéfové všech uměleckých souborů ND. V dnešním otevřeném dopise premiéru Nečasovi vedení Národního divadla píše, že Černý byl odvolán bez udání jakýchkoli konkrétních a relevantních důvodů. Rozhodnutí ministryně označují za „projev absolutní nekompetence, arogance a mocenských manýr, které ač z lidského i celospolečenského pohledu nemají obdoby, se přesto stávají normou“.

Někteří lidé z oboru považují krok ministryně za nestandardní

Několik ředitelů kulturních institucí a dalších lidí z oboru považuje krok ministryně za nestandardní, jeho zdůvodnění za obecné a neuspokojivé. Odboráři z bývalé SOP ale změnu schvalují. Černý stál v čele ND od roku 2007, ministryně jej odvolala sedm měsíců před skončením jeho řádného mandátu. Ministerstvo kultury výběr jeho nástupce dlouho neřešilo. V únoru sice vypsalo konkurz, který ale v termínu uzávěrky přihlášek v dubnu zrušilo. 

Přístup ministerstva kultury kritizovali několik měsíců odborníci, neboť srovnatelné evropské scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky předem. Na to také upozornilo v pátek ráno vedení ND ministryni v otevřeném dopise. Ministryně později uvedla, že dopis neměl na její rozhodnutí vliv; Černý však míní, že ano. 

Úřad se odvolává i na audit, jemuž ještě před pár měsíci nepřikládalo téměř žádnou váhu s tím, že měl být zadán jinak. Jeho výsledky měly sloužit jako podklad pro transformaci obou divadelních scén, zadán byl ale až po zahájení transformace.