Oscar by mohl zůstat Ve stínu

Praha - O Oscara by mohl za Česko bojovat snímek režiséra Davida Ondříčka Ve stínu. Do nominací v kategorii nejlepší cizojazyčný film ho vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Nominace na zlaté sošky budou vyhlášeny 15. ledna, vítězné tituly pak budou známy 24. února příštího roku.

Letos členové ČFTA vybírali českého kandidáta mezi 48 snímky a neměli lehký úkol. Mezi adepty se sešlo několik silných titulů - Čtyři slunce Bohdana Slámy, Dům Zuzany Liové, Poupata Zdeňka Jiráského, Rodina je základ státu Roberta Sedláčka a Ve stínu Davida Ondříčka. Poslední jmenovaný akademii nejvíce oslovil.

„Členové ČFTA vybírali z filmů od října roku 2011 do konce září 2012, čili ne podle kalendářního roku. To je specifikum Oscarů, aby organizátoři stačili zpracovat výsledky ze zahraničí pro daný rok,“ vysvětlil ředitel ČFTA Petr Vachler systém nominací.

Ondříček byl podle sdělení ČFTA o nominaci informován při cestě vlakem do Bratislavy na slovenskou premiéru svého snímku. „Z nominace pro možného kandidáta na Oscary máme upřímnou radost a uděláme maximum pro to, abychom se do užších nominací dostali. Upřímně to vnímám i jako příjemné překvapení, neboť byl snímek v rámci kampaně až příliš často prezentován coby favorit. Bál jsem se, že nám to nakonec ublíží. Česká akademie nás naštěstí podržela. Jsme nesmírně šťastní, že se nám to povedlo,“ komentoval dobrou zprávu Ondříček.

„Z téměř padesáti celovečerních hraných a dokumentárních filmů, ze kterých mohli akademici vybírat, zvítězil snímek s největším rozpočtem a pochválený českou filmovou kritikou. Věřím, že máme dobrého kandidáta pro nominace,“ přeje si Vachler.

Poslední nominace na Oscary Česko dostalo právě za příběhy mapující tuzemskou minulost. V roce 2003 to byly Trojanovy Želary a tři roky předtím Musíme si pomáhat Jana Hřebejka. Posledního Oscara česká kinematografie dostala také za ohlédnutí do nedávné minulosti - v roce 1996 za Kolju.