Filipovskému dělají v dabingu čest Hlaváčová a Meduna

Přelouč - Ceny Františka Filipovského za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v dabingu získali herečka Jana Hlaváčová a herec Jaromír Meduna. Hlaváčová cenu získala za roli Séraphine ve stejnojmenném filmu, Meduna za roli Roberta Maxwella ve filmu Maxwell. Ocenění za dabingovou tvorbu v roce 2011 se rozdávala v Přelouči na Pardubicku, kde se Filipovský narodil. Zkrácený záznam odvysílá Česká televize 29. září v 16:55.

Porotci letos vybírali z celkem 37 audiovizuálních děl, která měla premiéru v loňském roce. Kromě Hlaváčové a Meduny byli za nejlepší výkony v dabingu nominováni také Jitka Ježková, Ilona Svobodová, Vladislav Beneš a Libor Hruška.

Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu získali letos herci Ivanka Devátá a Ladislav Mrkvička. Za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu získal ocenění Filmového a televizního svazu FITES režisér Elmar Kloss.

Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného díla si z Přelouče odvezl snímek Ivan Hrozný. Cenu FITES za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla včetně seriálů letos získal snímek Mildred Pierceová v režii Vladimíra Žďánského. Cenu Sennheiser a Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk dabovaného díla pro letošní rok získal film Sherlock - epizoda Velká hra.

Cena Františka Filipovského za rok 2011
Zdroj: ČTK
Autor: Alexandra Mlejnková

Pořadatelé dnes také vyhlásili Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování animovaných a dětských snímků, kterou letos získal snímek Rango v překladu Petra Putny. Letos byla udělena také Zvláštní cena poroty za mimořádný dětský herecký výkon v dabingu, kterou získala Marianna Jurková za roli Addie ve filmu Papírový měsíc.

Udělena byla i cena diváků za nejlepší výkon nebo dílo v dabingu, kterou získal David Novotný za ztvárnění Barneyho Stinsona v seriálu Jak jsem poznal vaši matku v režii Filipa Jančíka.

Ocenění za nejlepší dabing se v Přelouči, kde se herec František Filipovský narodil, udělují od roku 1995. Ocenění má podle pořadatelů zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu a mělo by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí.