Ředitel brněnského Národního divadla Dvořák dal výpověď

Brno - Ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák dal výpověď. Stěžuje si na nedostatečné financování divadla, které brání jeho rozvoji, pokusy řídit divadlo nikoli odborně, ale politicky a na nechuť města Brna problémy řešit. Na post ředitele divadla vypsal jeho zřizovatel, jímž je město, již před časem konkurz. Dvořák se o něj chtěl opětovně ucházet. Umělci se proti Danielu Dvořákovi bouřili skoro rok.

Dvořák uvádí, že divadlo je dlouhodobě podfinancované, což „podvazuje jeho kvalitativní rozvoj a vzhledem k Evropě mu uzavírá možnosti, které jsou v jeho kategorii obvyklé“. Z toho podle něj plynou potíže s odměňováním divadelníků.

Dále si stěžuje na zvyšující se pokusy zasahovat do chodu divadla nikoli z odborných, ale politických hledisek. Uvádí, že panuje zjevná nechuť města potíže systémově řešit a mírnit.

„Podfinancování existuje a existuje zjevná nechuť města to řešit“

Důvody jeho odchodu pro změnu rozhořčily radnici. Město odmítá, že do chodu instituce politicky zasahovalo a že ji špatně financovalo.„Není město v České republice, které by takovýmto výrazným způsobem podporovalo svoji kulturní scénu jako Brno,“ reagoval mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára a popřel, že by město do dění v divadle výrazným způsobem zasahovalo.

„Není sporu o tom, že ty důvody jsou pravdivé a fakticky existují. Rozpor vidím v tom, že existují dlouhodobě,“ komentoval pro ČT24 prorektor JAMU Václav Cejpek Dvořákovo odůvodnění výpovědi. „Podfinancování existuje a existuje zjevná nechuť města to systémově řešit.“

Dvořák se již o post šéfa divadla nebude ucházet

V příštích dnech bude patrně vybrán dočasný ředitel, který zatím divadlo povede. Řádný ředitel by měl být ustanoven do konce tohoto roku, domnívá se mluvčí Žára. Primátor Roman Onderka (ČSSD) je momentálně v zahraničí. Jeho náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS) nebyla k zastižení.

Video Reportáž Hedviky Dědkové
video

Reportáž Hedviky Dědkové

Ředitel Dvořák potvrdil, že výpověď by měla být platná ke 30. listopadu. Zdůraznil, že je tečkou za jeho působením v Národním divadle v Brně. Ani po systémových změnách, po nichž volá, se již nebude o post šéfa tohoto divadla ucházet.

Město již před časem vypsalo výběrová řízení na posty ředitelů svých příspěvkových organizací, aby tak jejich současní představitelé obhájili v konkurenci svoji práci. Dvořák se původně rozhodl, že do konkurzu půjde. Potvrdil to počátkem září, nyní ale názor zcela změnil. Přihlášky do konkurzu lze poslat do konce října. Město pak rozhodne o novém řediteli.

Dvořák stál v čele divadla od roku 2007. V prohlášení napsal, že naplňoval koncept předložený vedení města při svém jmenování do funkce, přičemž divadlo zlepšovalo své hospodaření.

Nesrovnalosti anebo fantasmagorie

Jako ředitel byl Dvořák kritizován za údajné chyby v hospodaření instituce, a divadelní odboráři několikrát vyzvali magistrát k jeho odvolání. Dvořákovi kritici vycházeli zejména z takzvané Adámkovy zprávy, kterou vypracoval dnes už bývalý ekonomický náměstek divadla René Adámek. Ten prý během svého krátkého působení v divadle narazil na mnoho nesrovnalostí.

Dvořák Adámkovu zprávu označil za „fantasmagorickou“. Magistrátní audit, který skončil letos v březnu, nezjistil žádná závažná porušení předpisů. Dvořákovi odpůrci v něm přesto našli fakta, která pokládají za důkazy o špatném hospodaření. Dvořák u některých bodů auditu přiznal pochybení, kritiku na svoji adresu ale označil za jednostrannou a účelovou.

Daniel Dvořák…

…se narodil 5. února 1954 v Praze. Je synem historika umění Františka Dvořáka. Jeho bratrem je teatrolog Jan Dvořák. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vystudoval architekturu a scénografii; studoval také na Akademii der bildenden Künste ve Vídni. Je nositelem řady ocenění, mimo jiné Ceny Alfréda Radoka za scénografii k představení Bubu z Montparnassu. Je francouzským Rytířem řádu literatury a umění.

Pracoval jako divadelní, zejména operní scénograf a režisér. Ředitelem Státní opery Praha byl v letech 1998 až 2002; ředitelem Národního divadla v Praze od roku 2002 do roku 2006; Národní divadlo v Brně vedl od počátku srpna 2007.

V září 2006 jej z čela Národního divadla (ND) v Praze odvolal tehdejší ministr kultury Martin Štěpánek. Jako důvod uvedl nedostatky zjištěné při kontrole ND. Dvořák své odvolání označil za bezprecedentní a účelové. O Dvořákovi se spekulovalo jako o možném nástupci Ondřeje Černého v čele pražského ND. Černý byl z funkce odvolán počátkem tohoto měsíce.