Tisíc klarinetů zazní v Libni

Praha - Premiéru hudební komedie Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra o proměně zbraní v hudební nástroje Kdyby tisíc klarinetů připravuje pražské Divadlo pod Palmovkou na 19. října. Jedné ze zkoušek se zúčastnil i Jiří Suchý, který si nakonec s libeňskými herci zazpíval legendární Babettu.

Vůbec poprvé byla komedie uvedena v prosinci 1958 v Divadle Na zábradlí a od té doby měla sedm nastudování, naposled letos v dubnu ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. „Jednu verzi jsem osobně nastudoval až ve finském městě Tampere a bylo to velice zajímavé. Už kvůli tomu překladu, který dostal písničky do zvláštní polohy,“ prozradil Suchý.

A protože od premiéry uplynulo už více než půl století, měli přítomní možnost dát si párek s hořčicí za 3,60 Kčs a k tomu pivo za korunu osmdesát. Na dvorku pražské divadelní scény zaparkovaly dva raritní veteráni ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha - Škoda 998 Agromobil z roku 1962 a o deset let starší Škoda 973 Babetta. První se objevil i v úspěšném filmu Kdyby tisíc klarinetů, kdy na něm vojáci stíhali uprchlého vojína Schulze.

Pod Palmovkou tuto inscenaci připravuje člen Divadla v Dlouhé Jan Vondráček, pro kterého bude režijním debutem. Na jeviště má přinést pořádný kus semaforské poetiky i divadla a písniček „zlatých šedesátých let“, nahlížených ovšem současnýma očima. Vondráček je zároveň autorem hudebních aranží a s dramaturgem Ladislavem Stýblem se podílel i na úpravě hry.

Na jevišti se objeví například Radek Valenta, Jan Teplý, Jan Konečný, Barbora Valentová, Magdalena Zimová, Radek Zima, Miloš Kopečný a Ondřej Kavan.

Tvůrci vyšli z obou divadelních verzí Jiřího Suchého z let 1958 a 1980 a z původní verze filmového scénáře. Ten se prý rodil dlouho, natáčet se začalo až v roce 1964. Málokdo dnes už ví, že náklady činily sedm milionů korun, což z tohoto projektu udělalo jeden z nejdražších filmů té doby.