To všechno ale již dlouho víme, mnoho aktivit i subjektů se několik let zcela vážně a energicky snaží tento stav změnit a vyčistit. Prakticky však bez úspěchu, jak dokládá právě zmíněný věstník. Čím je však toto vydání zajímavé? (Pozor, měl by si jej pořídit každý, komu leží osud centra města na srdci, nejen kultivovaný Pražan, ale mnoho institucí i městských a dalších orgánů, subjektů…)
Kromě stručné, pádné a jasné analýzy přináší totiž zmíněné číslo věstníku (číslo 1/2012) nejen seznam v současnosti podezřelých rozhodnutí a podivných stavebních záměrů na území pražské památkové rezervace, ale také velmi přehlednou tabulku uvádějící jmenovitě všechny členy Sboru expertů pro památkovou péči, právě toho sboru, jehož činosti jsou v poslední době věnovány výtky zejména ze strany Národního památkového ústavu jako vědeckého odborného pracoviště.
V tomto seznamu najdete přesně specifikovanou míru zapojení jednotlivých osobností z odborné a tvůrčí sféry do klientelistického koloběhu činů přehledným a jasným způsobem, který posléze nenechá čtenáře a občana Prahy v klidu. Navíc pak přináší velmi přesná curricula vitae jmenovaných, jejich zapojení v onom kolotoči zakázek a přehled jejich činů a rozhodnutí, míru jejich zodpovědnosti. Tento seznam je excelentním a je současně samozřejmě i odvážným občanským činem. Jedním z kroků, které by zdravá společnost neměla nechávat stranou své pozornosti (kdyby zde byla …).
Proto pokládejme tento počin za výjimečný, nejen atraktivní a skandální, ale důležitý ve svém dopadu. Samozřejmě, že členové vedení Klubu Za starou Prahu předali výtisky tohoto věstníku všem významných pražským politikům i citovaným samotným. Otázka je, jak se tito lidé, většinou oděni do hroší kůže blazeovaného jakobynezájmu, k tomuto kroku zachovají a jak se celá ona velká smíšená skupina politiků, architektů, vědců a podobně pěstující onu nechvalnou vazbu k tomuto činu postaví. Nebo, a to by bylo patrně ještě lepší, jak bude finálně zúčtováno a kým.