Artinbox Gallery zve do jiných světů

Praha - Více než čtyřicítka českých předních výtvarníků dává nahlédnout do svých snů v pražské Artinbox Gallery. Výstava SNĚNÍ/DREAMING ukazuje, jak téma snů a surrealistický přístup k umění je v českém prostředí stále aktuální. Expozice především oslavuje surrealismus ve všech možných podobách.

Zdroj: Art in box Galerry Autor: Anna Riwkin

Vystavena jsou jak díla od velikánů jako malířky Toyen nebo Jana Švankmajera, tak nastupující generace mladých autorů. Se sněním se pojí ale také psychoanalýza a její autor, Sigmund Freud, má na výstavě hned dvě netradiční podobizny. 

„Já jsem Freuda udělal tak, že se dívá vlastně stále sám na sebe z většího a většího nadhledu. Představuju si, protože psychoanalýzou jsem neprošel, že se musíte vidět i z vnějšku, musíte si být vědom toho odstupu,“ vysvětlil své pojetí sochař Michal Gabriel. Naproti tomu Kurt Gebauer vidí zakladatele psychoanalýzy z jiného úhlu: „Pro mne Freud je hlavně zachránce ženské psýchy a jak jinak by mohl být udělaný než s ženským tělem.“ 

  • Michal Gabriel / Sigmund Freud
    Michal Gabriel / Sigmund Freud zdroj: Art in box Galerry
  • Kurt Gebauer/ Sigmund Freud
    Kurt Gebauer/ Sigmund Freud zdroj: Art in box Galerry

Do Prahy se přijeli podívat i snílci ze zahraničí - alespoň prostřednictvím speciální fotky od Anny Riwkinové z roku 1933, kde se skví Salvador Dalí s celou svou surrealistickou smetánkou. Na výstavě SNĚNÍ/DREAMING bude představena animace Daniela Pešty pod názvem Nízká frekvence z roku 2012, jež vznikla podle této fotografie. Spolu s dalšími díly bude k vidění do 17. ledna.