Nechte si udělat hlavu hudbou

Praha - Staré kadeřnické sušicí helmy a soudobá klasická hudba, kombinace, kterou můžete zažít jedině na poslechové výstavě soutěže Nuberg. Střihlá instalace doprovází její šestý ročník určený, stejně jako ty předchozí, mladým tuzemským skladatelům.

Zdroj: Orchestr Berg Autor: Johana Kratochvílová

Střihněte si novou hudbu, zní slogan, který letošní ročník doprovází a odkazuje i k jeho vizuálnímu konceptu. Snahou Orchestru Berg, pořadatele soutěže, je přestavit současnou hudbu jinak než jen v koncertním sále, proto letos opět připravil poslechovou výstavu. Její návštěvníci mohou (od 21. do 31. ledna ve výpůjční hale Městské knihovny v Praze) usednout pod kadeřnické sušáky, kde jejich uši místo horkého vzduchu ofouknou soutěžní skladby.

Sedm skladeb mladých tuzemských autorů se uchází o titul nejúspěšnějšího díla soudobé vážné hudby, které loni v premiéře uvedl soubor Berg. Soutěž má dvě ceny a dvě poroty. Hlavní cenu Nuberg určuje odborná porota, veřejnost svými hlasy volí vlastního vítěze - hlasovat lze na výstavě i na stránkách orchestru Berg (do 11. února). 

Vítězové budou vyhlášeni 21. února, vítězné skladby pak soubor Berg odehraje na zahajovacím koncertě nového cyklu 13. března v Sále Martinů v Praze. Do té doby ale mohou zájemci stihnout ještě další doprovodné akce soutěže - noční hudební maraton (25. ledna v galerii Prádelna Bohnice) anebo dvě setkání „se skladateli naživo“ (31. ledna v pražské městské knihovně a 7. února v Kavárně Divadla bez zábradlí).