Ivo Mathé novým ministrem kultury? To je až ve stratosféře, říká

Praha - Ministryně kultury Alena Hanáková se sice na židli šéfky resortu stále drží, zdá se ale, že to je pozice čím dál tím víc vratká. Kromě tlaku od umělců a kulturní veřejnosti jsou s ní podle Mladé fronty DNES nespokojeni i její kolegové z TOP 09 a řeší jejího možného nástupce. Měl by jím být bývalý ředitel České televize Ivo Mathé. „Je to vysoko ve vzduchu, až ve stratosféře,“ okomentoval ale dnes tyto spekulace.

Zdroj: ISFA/Lidová noviny Autor: Pavel Wellner

Před budovou ministerstva kultury bude dnes demonstrovat iniciativa Zachraňte kulturu 2013 kvůli snižování dotací na živé umění. To ale není jediný Hanákové problém - na populárnosti jí nepřidaly ani personální změny v Národním divadle, navíc podle jejích kritiků tento krok stále dostatečně nedovedla veřejnosti vysvětlil.

Podle Mladé frotny se kritické hlasy ozývají i z řad TOP 09. Strana, která Hanákovou do vlády nominovala, má prý jednat s Ivem Mathém, aby ji ve funkci ministra nahradil. „Oficiálně o tom se mnou nikdo nemluvil,“ tvrdí Hanáková v dnešním rozhovoru pro sever iDNES, že nic takového jí není známo.

Sám Mathé, toho času končíčí šéf Akademie múzických umění (AMU), debatu s vedením TOP 09 o možnosti nástupu do čela ministerstva kultury označil za velmi neformální a předběžnou. Nic potvrzeného ale podle něj není. Jednání prý byla velmi předběžná, osloven ze strany TOP 09 nicméně Mathé v této věci podle svých slov byl.

Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které je partnerem TOP 09 a podle vzájemné dohody obou politických uskupení za resort kultury odpovídá, ale poznamenal, že s nikým o výměně nynější ministryně Aleny Hanákové nejedná a jednat se nechystá. „K ničemu takovému se nechystám, ani jsem o ničem takovém s paní ministryní nemluvil,“ tvrdí Gazdík, který má výhrady k tomu, že se Hanáková o svém údajném odvolání dozvídá přes média.

Nedovede prý posoudit, jestli by Mathé byl lepším ministrem. „Oblast kultury má celou řadu problémů a zejména množství financí, které tam teče. To ukáží činy. Mnozí papíroví kandidáti, kteří ve svém oboru byli skvělými odborníky, pak v politické funkci selhali,“ uvedl v pořadu Interview. 

Prvním ministrem za hnutí Starostů a nezávislých byl Jiří Besser, kterého v prosinci 2011 vystřídala právě Hanáková. Už při hledání Besserova zástupce se ale skloňovalo i jméno Iva Mathého. TOP 09 tehdy s ním o věci jednala, ze spolupráce ale nakonec sešlo i kvůli jeho angažmá v čele AMU. Tam mu ale nyní končí funkční období, střídá jej Jan Hančil.