Čtení pomáhá už 19 miliony

Praha - Do projektu Čtení pomáhá se zapojilo už víc než 126 tisíc dětí a díky nim se na charitativní účely vybralo 19 milionů korun. Projekt, který slaví druhé narozeniny, pomáhá nejen čtením, ale také ke čtení.

Video Události
video

Události

Čtení pomáhá je zaměřeno na školáky. Studenti základních i středních škol si za dobu projektu mohli vybrat už z více než tří stovek titulů, přečíst některý z nich a vyplnit text. „Odpoví na rafinované otázky a dostanou virtuální padesátikorunu, která se promění v opravdovou,“ vysvětlil textař, scenárista a spisovatel Zdeněk Svěrák, který s projektem spolupracuje. Mimochodem jedním z partnerů je i Česká televize.

Peníze získané v testu si studenti ale nechat nemůžou. „Ale můžou díky nim pomoct změnit lidský nebo zvířecí osud,“ doplnil iniciátor projektu Martin Roman. Čtenáři přispěli například občanskému sdružení Loutky v nemocnici, které zpříjemňuje hospitalizaci nemocným dětem.

Projekt pomáhá určitým způsobem i učitelům a rodičům - díky němu totiž děti často přečtou mnohem víc knih. „Vybíráme takové, aby to nebyla povinná četba, ale aby byly zábavné a přitom děti povznesly,“ podotkl k výběru titulů Svěrák. Je předsedou odborné poroty, která knihy doporučuje. Jejich seznam najdete na stránkách projektu Čtení pomáhá.