Martha Cooper seznámila svět s fenoménem graffiti

Praha - Ojedinělá ukázka prací legendární americké fotografky Marthy Cooper (*1940), která se proslavila soustavným dokumentováním graffiti a hip hop subkultury v době jejich vzniku, tedy 70. a 80. let v NYC je instalována v Trafo Gallery (Trafačka), Kurta Konráda 1, Praha 9 – Libeň. Její fotografie nesou nesmrtelné poselství začátků streetartu a odrostla na nich nejedna generace.

„V době, kdy jsem začala graffiti dokumentovat, jsem pracovala jako fotografka pro deník The New York Post, fotila jsem po celém městě reportáže a aktuality. Jednou mě poslali na Manhattan, že tam děti dělají nějaké výtržnosti, ale nakonec se ukázalo, že místo revolty, jen tancují. Šla jsem tehdy na policejní stanici, kde bylo pár mladých lidí zadrženo. Jeden policista mi ukázal, co jim zabavili, zbraně, nože, ale také spreje a fixy,“ komentovala své dílo autorka v rozhovoru pro pořad ČT24 Kulturama.

V rámci doprovodných programů autorka svou tvorbu osobně přibližuje prostřednictvím přednášek spojených s projekcemi. Jako hosta si Martha Cooper pozvala německou kolegyni fotografku Niku Kramer, se kterou založila skupinu We B Girlz na podporu žen v graffiti a hiphop subkultuře.

Video Rozhovor s Marthou Cooper
video

Rozhovor s Marthou Cooper

Výstava vzniká za podpory dokumentu Girl Power a jeho režisérky Sany, české writerky, která Marthu Cooper pro svůj snímek roku 2012 natáčela. Premiéra dokumentu je plánována na podzim 2013. V současnosti fotografka připravuje další dvě publikace – první se věnuje graffiti a street artu v Baltimoru, druhá graffiti boomu v JAR.

Martha Cooper se narodila roku 1940 v marylandském Baltimoru, studovala angličtinu (Grinnell College, Iowa) a etnologii (Oxford University, Cambridge), zásadním zlomem se pro ni stal rok 1984, kdy s Henry Chalfantem vydala ze sbírky svých fotografií knihu Subway Art, bibli graffiti s více jak půl milionem prodaných výtisků. „Je to vlastně věc, přes kterou většina lidí mimo Ameriku, objevovali graffiti, protože to byla jedna z úplně prvních publikací zabývajících tímto fenoménem,“ upozornila Sany, writerka, autorka dokumentu Girl Power.

  • Fotografie Marthy Cooper
    Fotografie Marthy Cooper autor: Martha Cooper, zdroj: Trafačka
  • Fotografie Marthy Cooper
    Fotografie Marthy Cooper autor: Martha Cooper, zdroj: Trafačka

Mezi další vydané knihy Marthy Cooper patří R.I.P.: Memorial Wall Art (1994), Hip Hop Files: Photographs 1979-1984 (2004), We B Girlz (2005) s Nikou Kramer o ženách v graffiti, Street Play, From Here to Fame, (2005), New York State of Mind (2007), Going Postal (2009).

Martha Cooper fotí od svých sedmi let a ke graffiti se dostala prostřednictvím dokumentace života dětí ulice. Nyní pracuje téměř dvacátým rokem jako hlavní fotografka newyorského centra City Lore, které se věnuje umění ulice. Její práce prošly mnoha světově známými galeriemi a byly publikovány např. v National Geographic, VIBE a dalších.

Fotografie Marthy Cooper
Fotografie Marthy Cooper

THE MARTHA COOPER FILES - 26. 4. 2013 - 17. 5. 2013, Trafo Gallery, Kurta Konráda 1, Praha 9 – Libeň.