Zemřel Mirek Smíšek, český výtvarník Pána Prstenů

Praha/Wellington - Ve věku 88 let zemřel v neděli na Novém Zélandu výtvarník českého původu Mirek Smíšek. Oznámil to bývalý velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel, který se s umělcem osobně znal. Hlavní Smíškovou doménou byla keramika a porcelán se solnou glazurou. Svými keramickými výtvory se mimo jiné podílel na tvorbě filmové trilogie Pán prstenů. Podle Chmiela patřil Smíšek k nejvýraznějším českým krajanům.

Mirek Smíšek se narodil roku 1925 v Československu, jako student gymnázia se za druhé světové války účastnil protinacistického odboje a byl zatčen. Po únoru 1948 se rozhodl emigrovat. V Austrálii se začal zabývat keramikou, studoval ji také v Británii a Japonsku.

Později dostal nabídku šéfa cihelny na Novém Zélandu a stal se z něj první keramik - umělec na Novém Zélandě, uvedl Chmiel. Smíšek vystavoval na mnoha místech na světě a získal četná ocenění, v roce 2011 Gratias Agit od českého ministerstva zahraniční.

Džbány pana Pytlíka

Na začátku třetího tisíciletí si ho vybral režisér Peter Jackson, který na Novém Zélandu točil svou adaptaci slavné románové trilogie Pán prstenů. Pro filmaře Smíšek vyráběl keramiku, která by odpovídala duchu fantastického prostředí, v němž se trilogie odehrává.

Za osm měsíců společně se svou manželkou vytvořil přibližně 700 předmětů. Když ve filmu Frodo Pytlík bere do ruky pohár, talíř, džbán nebo mísu, je jejich autorem český keramik Mirek Smíšek.

Veřejné rozloučení s Mirkem Smíškem a připomenutí jeho práce se koná v poslední den jeho výstavy 60 Years 60 Pots ve Wellingtonu v neděli 9. června.