Hanáková v demisi poslala dům na Václaváku k zemi

Praha - Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (TOP 09) rozhodla, že dům na rohu pražského Václavského náměstí a Opletalovy ulice nebude památkově chráněn. Majitel jej může zbourat.

"Ministryně kultury Alena Hanáková se rozhodla na základě doporučení rozkladové komise, která se sešla minulý pátek. Komise se plně ztotožňuje s názorem, že dům stojí v chráněné pražské památkové zóně, která je zapsána na seznamu UNESCO a tím je chráněna. My nemůžeme účelově vyhlašovat další nemovitosti za kulturní památky. Protože majitel již dům nabyl v dobré víře, na základě rozhodnutí magistrátu hlavního města Prahy, my bychom vlastně vystavovali Českou republiku možnosti arbitrážního řízení,“ komentovala situaci mluvčí Ministerstva kultury ČR Lenka Brandtová.

Video Mluvčí MK Lenka Brandtová vysvětluje rozhodnutí ministryně
video

Mluvčí MK Lenka Brandtová vysvětluje rozhodnutí ministryně

Mluvčí MK Lenka Brandtová vysvětluje rozhodnutí ministryně

ZPR12-3.7.13

Reportáž o bourání na Václavském náměstí

Dům, o který se již dlouhou dobu vedou spory, nese číslo popisné 47, byl postaven v roce 1880 v novorenesančním stylu. Přestavěn byl v roce 1920 do své modernistické podoby. Podle záměru firmy Flow East, která je vlastníkem domu, by měl být nahrazen tzv. Květinovým domem s kancelářemi a obchody.

Proti záměru dům z počátku 20. století nahradit rozměrnou novostavbou nepřetržitě protestují někteří odborníci, kteří tvrdí, že ministerstvo kultury by mělo hájit spíš zájmy státu v oblasti památkové péče než zájmy soukromého investora. Dvakrát podali návrh na prohlášení domu za kulturní památku. Na základě toho prvního nezahájili úředníci řízení o prohlášení domu za památku, později se ale podnětem začali zabývat. Seznali tehdy, že dům vykazuje vysoké umělecké, urbanistické a architektonické hodnoty. Nicméně na konci řízení, které trvalo od dubna do října 2012, je stanovisko, že dům památkou nebude, což dnes ministryně kultury potvrdila.